26. dubna 2024

Univerzita Karlova hostila přes 140 účastníků Národního shromáždění spolku Erasmus Student Network

Na půdě Univerzity Karlovy se ve dnech 12. – 14. dubna konalo Národní shromáždění studentské organizace Erasmus Student Network Czech Republic (ESN CZ), kterého se zúčastnilo 142 členek a členů národní sekce, univerzitních lokálních sekcí z celé České republiky i mezinárodních hostů. Hlavním tématem shromáždění byly volby vedení národní sekce ESN CZ. Novou prezidentkou se stala Veronika Plchová z Univerzity Hradec Králové.

Úvodní setkání zahájila stávající prezidentka ESN CZ Tereza Vondrášková, která je absolventkou Univerzity Karlovy, a vyjádřila velkou radost z toho, že právě její alma mater hostí takto významnou událost, navíc po delší době. Zdravici pronesla rektorka UK, prof. Milena Králíčková, která zdůraznila důležitost spolupráce mezi univerzitou a ESN. Poukázala při tom na klíčovou roli studentů, kteří se svými aktivitami podílejí na společenském a kulturním rozvoji a v tomto ohledu budou důležitou hybnou silou i do budoucna. Prorektorka pro zahraniční záležitosti, prof. Eva Voldřichová Beránková, zmínila význam propojenosti univerzitních ESN v mezinárodním měřítku, díky čemuž dochází ke sdílení a posilování evropských hodnot a postojů.

Celkový význam programu Erasmus+ vyzdvihla členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Ing. Lenka Henebergová, která zdůraznila, že zkušenost s pobytem v zahraničí nerozvíjí pouze člověka samotného, ale díky získanému nadhledu má zpětný pozitivní vliv na jeho okolí.

Program se konal v prostorách Karolina, Pedagogické, Filozofické a Právnické fakulty UK. Všichni účastníci měli možnost zapojit se do řady workshopů zaměřených nejen na možnosti působení v ESN, ale rovněž na osobní rozvoj a networking. Národní výbor ESN CZ představil novinky přijaté a diskutované na mezinárodní úrovni a prezentoval zajímavosti o chystaných projektech. Vystoupili zahraniční a domácí hosté včetně zástupců Domu zahraniční spolupráce.

Hlavním organizátorem události byla univerzitní sekce Erasmus Student Network Charles University Prague v koordinaci s národním ESN CZ a za podpory Odboru zahraničních vztahů RUK. Ve spolupráci s Kolejemi a menzami jsme se rozhodli jít cestou udržitelného rozvoje, a účastníkům tak bylo nabídnuto výhradně veganské stravování, což přispělo k naplňování strategie udržitelného rozvoje UK a otevřelo diskuzi o dalších možnostech budoucích aktivit.

„Jsme nadšeni z úspěchu organizování Národního shromáždění ESN CZ. Akce se konala v srdci Prahy v krásných budovách Univerzity Karlovy, což dodalo události jedinečnou atmosféru,“ shrnuje setkání prezidentka Erasmus Student Network Charles University Prague Elisabeth Rollová.

Na fotografii vlevo nová prezidentka národní sekce ESN CZ Veronika Plchová.

• Erasmus Student Network (ESN) je mezinárodní nezisková studentská organizace. Jejím posláním je reprezentovat zájmy všech studentů a posilovat kulturní porozumění podle zásady „Studenti pomáhají studentům“. V Česku na národní úrovni působí Erasmus Student Network Czech Republic (ESN CZ) a 19 lokálních univerzitních sekcí. Univerzitu Karlovu zastupuje sekce Erasmus Student Network Charles University Prague (ESN CU Prague), která funguje od roku 2001.

TEXT: Mgr. Nikola Horáková, Erasmus+ Incoming Students Coordinator

FOTO: Hynek Glos a Jan Kolský