• Muzea
  • Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského 1. LF UK

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského 1. LF UK

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.


„Obdobné speciální stomatologické muzeum se kromě Prahy nachází ještě v Německu a Holandsku, tak velké komparativní sbírky chrupu a lebek jsou však světově unikátní,“ uvedl prof. MUDr. Jiří Mazánek, DrSc., který o muzeum pečoval. U zrodu muzea stál lékař Jan Jesenský (1870–1947), který za svůj život nashromáždil velké množství stomatologického studijního materiálu. Časem k němu přibylo i několik lebek vybraných k výzkumným účelům ze Sedlecké kostnice či embryologické a histologické preparáty zubů a orofaciálních tkání. Tato sbírka byla poprvé veřejnosti představena v roce 1906 v nově zřízeném zubním ambulatoriu ve Viničné ulici.

Otevírací doba:

Expozice slouží především odborníkům k vědeckým účelům, studenti lékařství zde nacházejí poučení o tom, jak vznikl a vyvíjel se obor stomatologie. Veřejnosti se pravidelně zpřístupňuje v rámci dne otevřených dveří 1. lékařské fakulty, který se koná druhou lednovou sobotu, letos poprvé sem mohli návštěvníci zavítat i během Pražské muzejní noci.Poslední změna: 11. říjen 2022 12:00 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208Jak k nám