Expozice UK

Křížová chodba Karolina slouží jako prostor určený pro výstavy. Významným organizátorem výstav je i přímo sama univerzita, která připravuje tematicky zaměřené výstavy věnované významným výročím spojeným s akademickou obcí.

V prostorách gotického sklepení Karolina je přístupná stálá expozice věnovaná dějinám Univerzity Karlovy.


Výstava Czech Nature Photo 2019

Czech Nature Photo představuje nejlepší snímky přírody fotografů z České republiky a Slovenska. Cílem soutěže je ukázat přírodu celého světa tak, jak ji vidí naši fotografové. Czech Nature Photo doplňuje „sesterskou“ soutěž Czech Press Photo, která má více než dvacetiletou tradici a přináší nejdůležitější reportážní snímky roku.

Cílem Czech Nature Photo je vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody a pomocí fotografií představovat unikátní svět zvířat. Prostřednictvím fotografií chce Czech Nature Photo sdělovat, že každý z nás má zodpovědnost za stav přírody na celé naší planetě.


autor Rostislav Štěpánek
autor Rostislav Štěpánek


Otevírací doba

30.4. – 17.6.2019, 10:00 – 19:00

Vstupné

150,-Kč plné, 80,-Kč snížené (pro studenty do 26 let, senioři nad 65 let)Stálá expozice historie Univerzity Karlovy

Stálou expozici věnovanou dějinám Univerzity Karlovy najdete v gotickém sklepení historického Karolina. Historii Univerzity Karlovy popisuje tato výstava v pěti tematických blocích: Pražské obecné učení, Utrakvistická univerzita, Karlo-Ferdinandova univerzita, Cesta k české univerzitě, Univerzita Karlova. Nechybí ani významné osobnosti naší nejstarší univerzity, ani připomínka jejího společenského, kulturního a politického významu. 


Vedle mnoha skutečně unikátních exponátů zde nechybí ani tzv. kapitulní exemplář zakládací listiny pražské univerzity vydané v roce 1348 Karlem IV. pro pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, pečetidlo univerzitní obce pražské ze 14. století zobrazující Karla IV. předávajícího zakládací listinu univerzity pod ochranu sv. Václava, které se stalo logem i současné Univerzity Karlovy v Praze.


Mimořádně významným exponátem je notářský opis tzv. Dekretu kutnohorského z roku 1409, pozoruhodná je kovová renesanční univerzitní pokladnice z přelomu 16. a 17. století. Mezi další, jedinečné exponáty se řadí tzv. unijní dekret císaře Ferdinanda III. z roku 1654, kterým vznikla Karlo-Ferdinandova univerzita a řetěz s medailí univerzitního hodnostáře ze 17. století. Z první poloviny 18. století pocházejí významné univerzitní sakrální památky, pacifikál sv. Kosmy a sv. Damiána, patronů lékařské fakulty, ostatkový kříž s ostatky sv. Jana Nepomuckého a kalich z kaple umístěné v arkýři Karolina. 


Vystavený je také originál žezla rektora Univerzity Karlovy z roku 1883 (původně žezlo rektora české Karlo-Ferdinandovy univerzity), soubor autentických zbraní použitých pražskými vysokoškolskými studenty v bojích v roce 1848 i diplom a medaile nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského z roku 1959.


Výstavu pak uzavírá zcela ojedinělý exponát – posmrtná maska studenta Univerzity Karlovy Jana Palacha zhotovená sochařem Olbramem Zoubkem v roce 1969.


Otevírací doba

Otevírací doba denně od 10:00-18:00 hod. pouze v době pořádání výstav. Pokud výstavy neprobíhají je vstup o víkendech ze Železné ulice od 10:00-18:00 hod.

Vstupné

Vstupné na expozici UK je dobrovolné (bez průvodce).


Prohlídku s průvodcem vždy poslední středu v měsíci je nutné domluvit e-mailem , vstupné činí 30,- Kč/student, 50,- Kč/dospělý.Kontakt:

Expozice UK

Ovocný trh 3/5 

116 36 Praha 1


Telefon: 224 491 388

Exkurze: Mgr. Markéta Sedlmayerová

E-mail: marketa.sedlmayerova@ruk.cuni.cz

Poslední změna: 25. duben 2019 11:08 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208Jak k nám