• Aktuality

Aktuality

25. dubna 2024

Vědecká rada UK udělila oslavencům zlatou, stříbrnou a dvě historické pamětní medaile

Vědecká rada Univerzity Karlovy i na jaře navázala na dlouholetou tradici oceňování výjimečných osobností, jež se zasloužily o věhlas své alma mater a spolupracujících fakult. A tak dne 25. dubna 2024 z rukou prorektora pro akademické kvalifikace, profesora Jana Kuklíka, u příležitosti významných životních jubileí, převzali pamětní medaile čtyři slovutní mistři svého oboru: právnička, právník a dva lékaři.


Vědecká rada Univerzity Karlovy na svém dubnovém zasedání ocenila výjimečné osobnosti, jež v jarních měsících oslavily významné životní jubileum. Tentokrát byly rozdány zlatá, stříbrná a dvě historické pamětní medaile Karlovky
Vědecká rada Univerzity Karlovy na svém dubnovém zasedání ocenila výjimečné osobnosti, jež v jarních měsících oslavily významné životní jubileum. Tentokrát byly rozdány zlatá, stříbrná a dvě historické pamětní medaile Karlovky



Medaili obdržela za významné celoživotní dílo v oboru finančního práva a finanční vědy a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost.


Profesorka Karfíková je přední odbornicí v oboru finančního, daňového a pojišťovacího práva.

Celý svůj profesní život spojila s Právnickou fakultou UK, kde působila jako odborná asistentka, docentka a profesorka. Je první jmenovanou profesorkou v oboru finančního práva a finanční vědy!

Do roku 2022 zastávala funkci vedoucí katedry finančního práva a finanční vědy a výrazně se zasloužila o její personální rozvoj. Byla též členkou Legislativní rady vlády ČR a podílela se na připomínkování řady významných legislativních materiálů zejména z oblasti finančního práva. V současnosti je členkou mimo jiného vědecké rady PF UK, vědecké rady Fakulty právnické Západočeské univerzity, rady Národního technického muzea v Praze, rozkladové komise České národní banky a místopředsedkyní Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, a tak nadále naplňuje třetí roli fakulty a univerzity.

Uznávaná právnička svou činností významně přispěla v rozvoji oboru finanční právo a finanční vědy, a to jak v oblasti pedagogické, tak vědecké.


„Univerzitního ocenění si velice vážím, protože po více než čtyřiceti osmi letech pedagogické činnosti na Právech mám dnes čest předstoupit před vás. Oblasti finančního práva a finanční vědy většinou vládli muži, jsem proto hrdá, že jsem byla v oboru první ženou-profesorkou. Děkuji všem, kdo se na mém profesním růstu podíleli. Zvláště pak děkuji panu děkanovi, profesoru Radimu Boháčovi, který za mě vedení katedry převzal. Věřím, obor se bude i nadále rozvíjet,“ zaznělo též z úst zlatou medailí oceněné profesorky Marie Karfíkové.



Medaili obdržel za významné celoživotní dílo v oboru vnitřního lékařství a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost.


Profesor Linhart se převážně věnuje onemocněním srdečního svalu, vzácným onemocněním a zobrazovacím metodám v kardiologii.

Jeho profesionální zaměření a odborný vývoj byl zásadně ovlivněn tříletým působením ve Francii (1993-1996), postupně zde pracoval na několika špičkových pracovištích pod vedením významných francouzských kardiologů. Po návratu z Francie atestoval v roce 1996 z kardiologie, v roce 2005 z angiologie.

Svou profesní kariéru od začátku spojil s II. interní klinikou 1. LF UK a VFN: vedl zde echokardiografickou laboratoř, byl též zástupcem přednosty kliniky. Od roku 2005 stojí v čele specializovaného kardiovaskulárního pracovště. Stihl být i proděkanem 1. LF UK pro zahraniční styky, tuto funkci opětovně vykonává od roku 2023. Vedl subkatedru angiologie IPVZ a od roku 2009 je vedoucím Komplexního kardiovaskulárního centra VFN.

Profesor Linhart je velmi aktivní v odborných českých i zahraničních společnostech. Ve vědecké činnosti se zaměřuje na výzkum aterosklerózy, změn srdečního svalu a na vzácná metabolická onemocnění srdce. Je celosvětově uznávaným odborníkem na problematiku Fabryho nemoci, autorem či spoluautorem řady publikací o kardiologii a zobrazovacích metodách a v neposlední řadě se věnuje též výuce studentů 1. LF UK.


„Můj prakticky celý profesní život je spojen s Univerzitou Karlovou, která je pro mě společenstvím naprosto úžasných a výjimečných lidí. Což zcela platí i o mé alma materJedničce, kdysi Fakultě všeobecného lékařství. Opravdu jsem velkým lokálním patriotem, hrdým za to, že na této instituci mohu pracovat. Děkuji zvláště, mimo všech díků, profesoru Michaelu Aschermannovi; mému velkému vzoru a učiteli, bez něhož by má kariéra určitě vypadala úplně jinak. Jsme rádi, že za námi zůstává nejenom skvěle fungující kardiovaskulární centrum, ale i spousta kvalitních lékařů a generace mladých lidí. Děkuji, je to pro nás tou největší odměnou,“ nešetřil slovy díků stříbrný medailista profesor Aleš Linhart.


(Rozhovor s profesorem Linhartem přinesl magazín Forum v roce 2022: Aleš Linhart: Aspoň 6000 kroků denně zlepšuje zdraví)



  • Historickou medaili UK převzal prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.,

    vědec a pedagog, přednosta Revmatologické kliniky 1. LF UK a ředitel Revmatologického ústavu

Medaili obdržel za významné celoživotní dílo v oboru revmatologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost.


Profesor Pavelka se zabývá především farmakoterapii revmatických onemocnění.

Od roku 1991 působí jako ředitel Revmatologického ústavu a od roku 2000 je také přednostou Revmatologické kliniky 1. LF UK a přednostou subkatedry revmatologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Provedl několik prioritních klinických hodnocení zejména u nemocných s osteoartrózou, revmatoidní artritidou či dnou. V posledních letech se zaměřuje na nemocné s axiální spondyloartritidou a daří se mu využívat dlouhodobé údaje z celonárodního registru biologické léčby pro sledování její účinnosti a bezpečnosti.

Je mimo jiné členem výboru České revmatologické společnosti ČLS JEP, který je zodpovědný za lékové záležitosti, vědeckým sekretářem a také generálním sekretářem Evropské ligy proti revmatizmu (EULAR). Je též členem Vědecké rady 1. LF UK, České lékařské komory, Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a redakčních rad řady odborných časopisů.

Za svou práci v oboru získal mnohá ocenění: Senátní cenu za nejlepší zdravotnickou publikaci, Cenu rektora či Cenu J. E. Purkyně za nejlepší publikaci. Je čestným členem společnosti J. E. Purkyně, EULAR (European League Against Rheumatism) a dalších prestižních mezinárodních společností.


„Medaili Univerzity Karlovy považuju za nejvyšší ocenění, jaké člověk může získat. Cením si i toho, že jsem byl u zrodu revmatologické kliniky, jež se stala vlastně šťastným a úspěšným modelem soužití dvou významných institucí, přičemž v době vzniku to rozhodně nebylo jednoduché. Nyní se můžeme pochlubit jediným pracovištěm svého druhu v ČR, které má padesát lůžek a výrazný podíl biologické léčby, kde je moderními trendy léčeno 4000 pacientů, asi nejíc v Evropě. Nezanedbatelný je i výzkum a edukace. Za spolupráci a podporu, kterou v každé etapě cítím, moc děkuju,“ řekl historickou medailí oceněný profesor Karel Pavelka.



Medaili obdržel za významné zásluhy o rozvoj Univerzity Karlovy a celoživotní práci v jejím Akademickém senátu.


Doktor Staša se dlouhodobě zaměřuje zejména na otázky školského a stavebního práva, v uplynulých desetiletích se v nich vyprofiloval jako jeden z nejuznávanějších odborníků u nás.

Na Právnické fakultě UK působí od roku 1980, je náročným a zároveň oblíbeným vyučujícím správního práva. Nepřehlédnutelné je jeho působení v orgánech akademické samosprávy – jak ve fakultním, tak i v univerzitním senátu. Působí též v řadě poradních orgánů exekutivy, zejména v Legislativní radě vlády ČR a v řadě rozkladových komisí. Je nositelem záruky nejvyšší míry odbornosti.

Vedle profesionality je třeba vyzdvihnourt i jeho lidskost a spolehlivost, je vzdělaným odborníkem s nesmírně širokým rozhledem. Ovšem mezi kolegy a přáteli je brán též za gurmána, gurmeta či cestovatele. V neposlední řadě je i spolehlivým navigátorem; nejen při nacházení řešení problémů na zasedáních AS UK, ale i poznávaní světa kolem.


„Setkání s panem doktorem Stašou byla pro mě vždy nazapomenutelná. Jsem osobně velice rád, že mu právě dnes mohu předat ocenění vyjadřující poděkování za jeho práci pro univerzitu, zejména pak za myšlenky akademické samosprávy, které vykonal. Dovolím si využít slova profesora Jakuba Handrlici, který doktora Stašu označil za skutečného nestora oboru správního práva u nás. Mám ještě jeden osobní důvod ke spokojenosti: S panem doktorem jsem spolupracoval, když jsem byl děkanem. Jeho pravidlem bylo, že k problémům je třeba přistupovat nejenom právně čistě, ale i se zdravým rozumem, za což mu nepřestanu být vděčen,“ poznamenal pamětní medaili předávající Jan Kuklík.


„Moc děkuji za ocenění, nesmírně si jej vážím. Vždy tvrdím, že perspektivními obory právní vědy jsou právní patologie a právní archeologie. To proto, že je třeba popsat všechny bolesti, které obsahují, a v právním řádu je občas třeba i něco vykopat. Ano, mám tendenci vážné věci občas trochu zlehčovat, tím ovšem nechci říci, že je beru na lehkou váhu,“ zamyslel se a přísedící v Modré posluchárně pobavil oceněný doktor Josef Staša a dodal: „Univerzitě přeji, ať ve zdraví přežije ne nejpříznivější období, ve kterém se spolu s ostatními vysokými školami dnes nachází.“






Text: Marcela Uhlíková

Foto: Hynek Glos

Datum: 25. dubna 2024

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208



Jak k nám