Informatička Erin Carson (MFF UK), teolog Martin Prudký (ETF UK) a dosavadní přednosta Dětské kliniky dětí a dorostu 3. LF UK a FNKV Milan Bayer si převzali pamětní medaile Univerzity Karlovy. Udělila jim je rektorka UK Milena Králíčková na zasedání Vědecké rady UK ve čtvrtek 24. dubna.
Milan Bayer, Erin Carson a Martin Prudký s udělenými medailemi (zleva).
Informatička a matematička docentka Erin Carson působí od roku 2018 na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde vymýšlí nové algoritmy pro superpočítače. Vědkyně, která doktorát získala na Kalifornské univerzitě v Berkeley, se zaměřuje na maticové výpočty, které jsou základem aplikací nejen strojového učení, ale i datové a počítačové vědy. Na Matfyzu vede vlastní výzkumnou skupinu. V roce 2022 získala ERC Starting grant a před tím také podporu UK Primus. Letos jí organizace Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM) udělila prestižní cenu James H. Wilkinson Prize in Numerical Analysis and Scientific Computing. Cena se uděluje pouze jednou za čtyři roky jen jediné osobnosti z celého světa.
Za její mimořádnou vědeckou práci jí vyznamenala také rektorka UK Milena Králíčková, když jí udělila univerzitní Zlatou pamětní medaili.
Erin Carson s rektorkou Milenou Králíčkovou.
„Děkuji velice za toto vyznamenání. Je mi ctí, že mohu působit na Univerzitě Karlově,“ poděkovala plynnou češtinou Erin Carson, když medaili přebírala. Rozhovor s Erin Carson si můžete přečíst na stránkách magazínu UK Forum.
Historickou pamětní medaili UK převzal profesor Martin Prudký z Evangelické teologické fakulty UK. Profesor Prudký se věnuje starozákonní biblistice, metodologii výkladu a interpretace Bible a biblické teologii. Svým širokým rozhledem a kvalitou svých prací si získal respekt v oboru i mezinárodní věhlas. V letech 2005–2010 vedl ETF UK jako děkan, v současné době je jejím proděkanem pro vědu. Mezi roky 2010–2014 byl prorektorem UK pro studijní záležitosti. Rektorka ocenila jeho celoživotní dílo a zásluhy o UK a u příležitosti jeho významného životního jubilea mu udělila Historickou pamětní medaili UK.
„Dovolte mi jednu osobní vzpomínku. Právě já jsem nastupovala po panu profesorovi do pozice prorektorky pro studijní záležitosti. A jestli je těžké po někom nastupovat do funkce, tak to byl tento případ. Pan profesor byl svými podřízenými – oni se tak ani nevnímali, vnímali se vzájemně jako kolegové, obdivován a hluboce respektován. Pro mě to bylo velmi těžké se do jeho pozice nějakým způsobem vpravit. Jsem ráda, že mu můžu při této příležitosti právě já předat historickou medaili UK,“ usmívala se rektorka.
Profesor Martin Prudký zdůraznil, že si udělení historické medaile velmi váží. „V těchto dnech je to právě pětatřicet let, co byla dnešní Evangelická teologická fakulta integrovaná do svazku Univerzity Karlovy, já jsem na ní v té době učil jako externí asistent, od té doby mám tu čest se podílet na práci UK. Velmi si toho vážím. Kritické, svobodné, otevřené prostředí akademické rozpravy je pro všechny obory velkou příležitostí a nezbytností, pro teologii to platí zvlášť, protože ta by mohla být jinak vystavována tlakům z venku, kterým by nemusela tak snadno udolávat jako v prostředí akademické svobody a kritického univerzitního myšlení,“ zdůraznil profesor Martin Prudký.
Stříbrnou pamětní medaili UK převzal profesor Milan Bayer z Kliniky dětí a dorostu 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde působí od roku 2016, od roku 2019 jako její přednosta (na tuto funkci v současnosti rezignoval kvůli svému věku). Profesor Bayer pracuje na lékařských fakultách UK už téměř čtyřicet let, nejprve působil na 1. lékařské fakultě UK, v letech 2008–2015 byl pak přednostou Dětské kliniky Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Profesor Milan Bayer se ve své praxi věnoval především dětské endokrinologii a metabolickým onemocněním skeletu. Je autorem více než 190 časopiseckých publikací a monografie Metabolická onemocnění skeletu u dětí.. Jako spoluautor se podílel na vzniku dalších 26 monografií a také na reformě výuky dětského lékařství na 3. LF UK. Dlouhodobě patří mezi oblíbené vyučující.
„Na UK jsem mohl začít pracovat na plný úvazek až po listopadu roku 1989, od té doby je moje medicinská cesta s univerzitou plně spojena, proto je pro mě toto ocenění neuvěřitelnou poctou. Doufám, že budu moci alespoň ještě několik let předávat svoje zkušenosti studentům,“ poděkoval profesor Milan Bayer.
TEXT: Helena Zdráhalová
FOTO: Michal Novotný