• Aktuality

Aktuality

12. prosince 2024

Čtveřice osobností spjatých s UK převzala pamětní medaile

Dvě zlaté a dvě stříbrné. Rektorka UK Milena Králíčková vyznamenala čtveřici osobností pamětními medailemi Univerzity Karlovy. Laureátům je předala na letošním posledním zasedání Vědecké rady UK ve čtvrtek 12. prosince.



Zlatou pamětní medaili UK převzala z rukou rektorky Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj. Rektorka ocenila její mimořádné nasazení v péči o oběti a všechny zasažené tragédií, která se odehrála v prosinci loňského roku na Filozofické fakultě UK a při níž zahynulo čtrnáct lidí a desítky jich byly zraněny. Lenka Henebergová je od počátku v úzkém kontaktu s pozůstalými i zraněnými.


Zlatou pamětní medaili UK převzala z rukou rektorky Mileny Králíčkové členka KR Lenka Henebergová.
Zlatou pamětní medaili UK převzala z rukou rektorky Mileny Králíčkové členka KR Lenka Henebergová.


„Budeme předávat zlatou medaili člověku, který byl od prvního okamžiku oporou všem zasaženým. Byla aktivním článkem v řetězci pomoci, která následovala od 22. prosince a trvala další týdny a měsíce. Držela také náš tým. Lenka Henebergová z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK je výjimečná dáma, která je propojovacím mostem mezi Univerzitou Karlovou a čtrnácti rodinami pozůstalých. Měla jsem možnost několikrát stát s ní při komunikaci s pozůstalými, jsou to opravdu ty nejtěžší okamžiky. Když stojíte tváří v tvář dvanácti rodinám, které přišly na naší Filozofické fakultě o svoje děti, nic tak smutného jsem ani jako lékařka nezažila. Lenka Henebergová je s rodinami v pravidelném kontaktu. My jako univerzita i jako FF UK musíme připravit důstojná pietní místa uvnitř fakulty i před ní. Měla by odrážet i potřeby pozůstalých, a to je jedna z mnoha věcí, které s Lenkou Henebergovou řešíme. Je to člověk s velkým srdcem a ohromně chytrá, bystrá a nadaná dáma s ohromnou empatií. Držela nejenom zasažené, ale i tým kolem sebe,“ podotkla rektorka.


Lenka Henebergová zdůraznila, že si váží toho, že ocenění dostává právě na zasedání Vědecké rady, připomněla totiž, že se celý tým řídil při tom, jak se citlivě vyrovnat s událostí, postupy, které vycházely z vědecky podložených poznání.



„Nám se situaci podařilo zvládnout právě díky tomu, že jsme okamžitě navázali spolupráci s kolegyněmi – vědkyněmi z norského institutu, který byl založen okamžitě po útoku podobném tomu našemu. Postupovali jsme podle metod, které nám radily. Mezinárodní spolupráce a vědecký základ nám byl velkou oporou a velmi nám pomohl,“ zdůraznila.


Stříbrnou pamětní medaili UK za mimořádný přínos a obětavost, kterou prokázala v návaznosti na prosincovou tragédii na FF UK, převzala Kateřina Holubová z Centra Paluba FF UK.


Další vyznamenanou se stala Kateřina Holubová.
Další vyznamenanou se stala Kateřina Holubová.


Rektorka Milena Králíčková vyzdvihla to, jak se ihned po tragédii ujala koordinace komunikace se studujícími se specifickými potřebami na FF UK a koordinace zajišťování tlumočnických a přepisovacích služeb, krizové intervence a dalších forem podpory pro neslyšící, nedoslýchavé a ohluchlé osoby spojené s fakultou a zasažené touto tragédií.


„I když její osobní situace nebyla vůbec jednoduchá, neváhala a hned od prvního dne se aktivně, účinně a s rozvahou zapojila do komplexu aktivit, jejichž cílem bylo postupné uzdravování zasažené komunity. Kateřina Holubová svým obětavým přístupem a rychlou reakcí pomohla mírnit dopady tragédie. Její laskavost, profesionalita a neutuchající energie v této těžké situaci si zaslouží uznání a ocenění,“ zdůraznila rektorka Milena Králíčková.



Kateřina Holubová pak ve znakovém jazyce ocenila podporu, které se jí dostalo, a zdůraznila, že ocenění vnímá také jako poděkování všem svým kolegům a kolegyním. „Bez podpory týmu, bez jejich součinnosti, obětavosti a toho, že jsem se na ně mohla ve všem spolehnout, by úsilí vytvořit systém podpory pro zapojení se do různých prvních akcí a později postupného zapojení se do studia bylo obtížné a v mnohých oblastech nemožné naplnit. Také děkuji za spolupráci paní proděkance Andree Hudákové, bez součinnosti s ní by to nešlo. Moc si vážím ohromné síly a společného proaktivního řešení celé situace. Jsem vděčná i dalším lidem z kolegia za skvělou spolupráci,“ usmívala se Kateřina Holubová.



Zlatou pamětní medaili UK za popularizaci vědy a podporu talentů převzal profesor Jan Černý z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK. Jeho práce na poli podpory talentů a popularizace vědy je na vynikající úrovni a neuvěřitelně širokého záběru. Je předsedou Ústřední komise Biologické olympiády, byl vedoucím delegace ČR pro Mezinárodní biologickou olympiádu (v letech 2002–2013), European Union Science Olympiad (v letech 2007–2012, 2017), European Olympiad of Experimental Science (v letech 2022 a 2023). Organizoval European Union Science Olympiad v roce 2012 a European Olympiad of Experimental Science v roce 2022. Je rovněž členem autorského týmu studijních textů Biologické olympiády.


Rektorka UK Milena Králíčková předala pamětní medaili UK také Janu Černému z Přírodovědecké fakulty UK.
Rektorka UK Milena Králíčková předala pamětní medaili UK také Janu Černému z Přírodovědecké fakulty UK.


Jan Černý je také členem rady projektu BIOSCOP na Masarykově univerzitě. V letech 2000–2005 byl garantem odborného programu projektů Otevřená věda, Otevřená věda regionům a Atestace z biologie pro 3. tisíciletí. Je autorem desítek popularizačních příspěvků v Lidových novinách a časopise Vesmír, kde je také členem redakční rady. Opakovaně vystupoval v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus. Na Univerzitě třetího věku vede kurz určený pro seniory s jejich vnoučaty Svět buňky. Je garantem programu PřF UK cílícího na budoucí uchazeče o studium a jejich učitele Pokroky v biologii. Každoročně přednese okolo dvaceti popularizačních přednášek, jejichž záznamy mají na internetu i desítky tisíc zhlédnutí.


Pro ilustraci, jak důležitý prvek ve vývoji vztahu člověka k vědě tvoří oborové olympiády, profesor Jan Černý vyzval publikum, aby se přihlásili všichni, kteří se někdy některé z olympiád zúčastnili. Ruku zvedl téměř celý sál.
Pro ilustraci, jak důležitý prvek ve vývoji vztahu člověka k vědě tvoří oborové olympiády, profesor Jan Černý vyzval publikum, aby se přihlásili všichni, kteří se někdy některé z olympiád zúčastnili. Ruku zvedl téměř celý sál.


„Snažit se nabídnout mladým lidem záchrannou síť mimoškolních aktivit ve věku, který je naprosto zásadní pro rozvoj jejich talentu, je důležité. Znám to od našich studentů, kteří se i při svém profesním rozhodování hlásí k tomu, že je ovlivnily předmětové olympiády. Velmi si vážím této medaile. Beru to i jako poselství, které nám nabije baterie ve všech bojích, které vedeme za podporu péče o talenty. Doba není snadná, zažíváme krizi kritického myšlení. Skoro bych rád vzal pilku a medaili rozřezal na tisíc kousků, to je asi tak počet lidí, kteří jsou součástí příběhu, kterého já jsem hlavou. Je to úžasná zkušenost se skupinou lidí, kteří se nemusí řídit, protože jsou motivovaní, jsou altruističtí, jsou to často bývalí účastníci biologických nebo jiných olympiád. Moje role je jenom celou věc nezkazit,“ poděkoval profesor Jan Černý nejen za získání medaile, ale za spolupráci všem svým kolegům a kolegyním.


Mezi ně patří i Lenka Libusová, která stejně jako Jan Černý působí na Katedře buněčné biologie PřF UK. Rektorka UK Milena Králíčková jí udělila stříbrnou pamětní medaili za organizaci Mezinárodní biologické olympiády.


Lenka Libusová převzala stříbrnou pamětní medaili UK.
Lenka Libusová převzala stříbrnou pamětní medaili UK.


Lenka Libusová je od roku 2013 členkou nebo vedoucí delegace České republiky na Mezinárodní biologické olympiádě. Působila také jako vedoucí Koordinačního centra této olympiády. Od roku 2017 je členkou a od roku 2022 na čtyři roky předsedkyní řídícího výboru Mezinárodní biologické olympiády (což je nejvyšší funkce v rámci této mezinárodní soutěže sdružující více než 80 zemí celého světa).


Lenka Libusová je rovněž aktivní v dalších vědeckých mezinárodních soutěžích pro talentované středoškoláky: od roku 2013 byla opakovaně mentorkou za biologii na European Union Science Olympiad a v roce 2022 spoluorganizovala celoevropské soutěže European Olympiad of Experimental Science.



„Biologická olympiáda pro mě ve studentských letech znamenala hrozně moc. Vykonala pro mě mnoho dobra. Moje úloha i v Mezinárodní biologické olympiádě je předat toto dobro dál, inspirovat další lidi nejenom z ČR, ale ze všech zemí světa a doufat, že i pro ně to bude tak důležité, jako to bylo důležité pro mě. Je to ocenění pro celou biologickou olympiádu nejenom pro mě,“ usmívala se Lenka Libusová.



TEXT: Helena Zdráhalová

FOTO: Michal Novotný

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208



Jak k nám