Více než 120 osob z vedení univerzity, fakult a rektorátu se v průběhu podzimu aktivně zapojilo do hodnocení EUA-IEP. Mezinárodní tým hodnotitelů nastavil Univerzitě Karlově zrcadlo a nabídl jí náměty, jak se zlepšovat a dále rozvíjet.
Institutional Evaluation Programme (IEP) si univerzita vybrala dobrovolně a nikoliv náhodou. IEP je agentura zajišťující kvalitu a nezávislou službu pro členy Evropské asociace univerzit (EUA). Provádí hodnocení vysokých škol, ale je zaměřena na celou instituci, nejsou hodnoceny jednotlivé vědní oblasti, programy či součásti. Hodnocení provádí mezinárodní tým složený ze zkušených vedoucích pracovníků evropských vysokých škol. Vedoucí pětičlenného týmu, který navštívil Univerzitu Karlovu, byla Tatjana Volkova, která v uplynulém období předsedala celému programu. Součástí týmu je vždy i jeden student.
Univerzita Karlova si opakovaně program EUA-IEP vybírá i díky metodice, kterou používá. Mezinárodní tým vystupuje vůči hodnocené instituci v roli kritického přítele, tedy je k ní otevřený, nezastírá její slabé stránky, ale nastavuje jí zrcadlo a nabízí náměty, jak se zlepšovat a dále rozvíjet. Významný je fakt, že hodnotitelé vidí univerzitu jako součást mezinárodního prostředí, porovnávají ji s jinými zahraničními univerzitami. Za dobu třicetileté existence programu hodnocení v rámci Institutional Evaluation Programme podstoupilo již více než 450 vysokých škol z celého světa, zejména evropských.
Do letošního procesu hodnocení na UK se zapojilo více než 120 lidí z vedení univerzity či fakult, akademických, vědeckých i administrativních pracovníků UK a studentů všech typů studijních programů. Hodnotitelé s nimi diskutovali, vedli je ke kritickému pohledu na aktivity, které vykonávají, k hledání nových, lepších řešení a cest. „Potěšilo nás, že se lidé z fakult, rektorátu i dalších součástí univerzity aktivně zapojovali,“ uvedla Věra Šťastná, vedoucí Odboru analýz a strategií RUK, která spolupráci s hodnotícím týmem za UK koordinovala.
„Hodnocení v rámci Institutional Evaluation Programme pro nás představovalo příležitost kriticky se podívat na naši každodenní praxi a přemýšlet o dalším směřování Univerzity Karlovy, neboť nás v příštím roce čeká příprava nového strategického záměru na následujících pět let. Bylo pro nás potěšující slyšet, že tým, který hodnocení prováděl, vnímá Univerzitu Karlovu jako otevřenou výzkumnou univerzitu, která je vůdčí vzdělávací a vědeckou institucí v České republice a uznávaná i v mezinárodním prostředí. Nejdůležitější ale pro nás jsou doporučení, kam napřít pozornost a co zlepšit,“ uvedla rektorka UK Milena Králíčková.
„Ze všech těchto doporučení bych zmínila důraz na to, abychom se v nadcházejícím období soustředili na malý počet těch nejnaléhavějších rozvojových priorit, které budou srozumitelně komunikovány veřejnosti. Například v oblasti studia by k nim mohly patřit příprava absolventek a absolventů více zaměřených na budoucnost, větší propojení vzdělávací činnosti s praxí a prostupnost studia, což by mělo napomoci jeho dokončování, či další rozvoj důsledně bilingvního prostředí. Pro úplnější výčet si ale počkáme na závěrečnou zprávu, kterou nám hodnotící tým pošle začátkem roku 2025. Ta pak bude důležitým vstupem do naší diskuse o novém strategickém záměru,“ dodala rektorka.
Poprvé hodnocení v rámci EUA-IEP univerzita podstoupila, když se připravovala v roce 2017 na institucionální akreditaci, kterou i díky tomu získala jako první vysoká škola v České republice. Následné hodnocení v roce 2019 a výstupy z něho jednak daly univerzitě zpětnou vazbu, jaký udělala za uplynulé dva roky pokrok, jednak byly důležitým podkladem pro přípravu strategického záměru univerzity pro léta 2021–2025.
Hodnocení jako důležitý vstup do přípravy strategického záměru 2026–2030
Letošním hodnocením započala příprava nejdůležitějšího rozvojového dokumentu Univerzity Karlovy, strategického záměru pro období 2026–2030. Na jaře zpracovala univerzita sebehodnotící zprávu, v níž kriticky reflektovala, co se jí podařilo lépe, co hůře, co musela přehodnotit a co ještě v příštím roce udělá. Hodnotitelé si vedle strategického záměru univerzity a návazných dokumentů, které jim byly zaslány se sebehodnotící zprávou, řadu dokumentů prostudovali z webových stránek univerzity, dožádali si podklady k procesu akreditací, hodnocení vědecké práce na UK, celoživotnímu vzdělávání či rozvoji pedagogických kompetencí. Při online návštěvě v září letošního roku hodnotící tým diskutoval naplňování každé z pěti částí strategického záměru se zástupci vedení univerzity i fakult, akademickými a vědeckými pracovníky, zástupci administrativy či studenty. Společně si ujasnili jednotlivé okruhy, případně doplnili informace.
Hodnocení vyvrcholilo návštěvou na místě v prvním listopadovém týdnu. Při této příležitosti vedli zahraniční experti rozhovory s více než stovkou zaměstnanců a studentů UK. Skupiny, s nimiž diskutovali, sestavovali tak, aby dostali na aktivity univerzity v jednotlivých oblastech její působnosti pohledy různých aktérů. Péči věnovali i transversálním tématům, za všechny jmenujme péči o kvalitu činností na univerzitě či udržitelný rozvoj. Několik tematických skupin bylo věnováno různým úrovním řízení univerzity. Návštěva byla zakončena prezentací předběžných výsledků a doporučení, které budou zpracovány do závěrečné hodnotící zprávy, kterou univerzita obdrží začátkem roku 2025.
„Již tato prezentace naznačila, že hodnocení přinese řadu doporučení a nových nápadů, jak dále zlepšit kvalitu a prestiž naší univerzity. Přestože nebude jednoduché se na ně zaměřit, považujeme tyto rady za velmi užitečné a jsme vděčni týmu za jeho podložený úsudek a ochotu podělit se s námi o své zkušenosti,“ konstatovala Věra Šťastná.
Všechny závěry a doporučení budou na jaře příštího roku podrobeny diskusi v rámci různých univerzitních grémií či fakult a součástí a stanou se důležitým vstupem do přípravy strategického záměru 2026–2030. Která doporučení a jak bude Univerzita Karlova naplňovat, sdělí ve druhé polovině příštího roku v podobě tzv. „Progress Report“ i EUA-IEP. V akademickém roce 2026/2027 započne Univerzita Karlova také s přípravou obnovení své institucionální akreditace. Proto se přihlásila i k následnému hodnocení, které v tomto roce proběhne.
Text: Věra Šťastná, Tereza Kůstková
Ilustrační foto: Vladimír Šigut