• Aktuality

Aktuality

15. listopadu 2024

Univerzita svolala mezinárodní konferenci o institucionální odolnosti

Univerzita Karlova svolala 15. listopadu 2024 do Vlasteneckého sálu Karolina mezinárodní konferenci Institucionální odolnost jako nástroj k zajištění akademických svobod. Její účastníci se na ní seznámili s aktuálními poznatky z oblasti odolnosti vůči negativním vlivům v akademickém prostředí. V rámci celodenního programu vystoupili přední odborníci z řad Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. A spolu s nimi i zahraniční experti a specialisté na Rusko, Čínu a Bělorusko.



 

V globalizovaném světě je otázka protivlivové bezpečnosti zásadní pro zachování integrity všech akademických institucí, shodli se všichni mluvčí, kteří v informacemi nabytém celodenním programu vystoupili. Konference poskytla jedinečný pohled na téma, jemuž se Evropa i svět intenzívně věnují.


Přednáškou Evropa pod palbou: jak zajistit ochranu svobod akci uvedl senátor Pavel Fischer (Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR). Ve svém vystoupení mimo jiné uvedl, že: „Žijeme v otevřené společnosti, ve které nemůžeme zavřít okna či zabouchnout dveře... Česká republika nezmění svět, ale může změnit roli, kterou bude ve světě hrát.“




O národních či mezinárodních perspektivách a výzvách promluvili mimo jiné Glenn Tiffert (Hoover Institution), Didi Kirsten Tatlow (DGAP) nebo Otakar Fojt (UK Embassy). Problematiku odolnost z pohledu národní perspektivy a vládních institucí představili například Jiřina Fryčová či David Honys (AV ČR). O institucionální odolnosti, klíčovém tématu UK, diskutovala Valérie Hůrská, manažerka protivlivové bezpečnosti UK s kolegy z Akademie věd ČR či Univerzity Palackého v Olomouci.

Na mezinárodní výzvy v kontextu s Ruskem, Běloruskem a Čínou se zaměřili vedle Michaela Romancova (FSV UK) a Krysciny Šyjanok (běloruská překladatelka) též třeba Martin Hála (Sinopsis), Kateřina Procházková (FF UK) nebo Jan Sedlák.



„Akce přinesla prostor pro sdílení osvědčených postupů a posílení spolupráce mezi akademickými institucemi, s cílem zajistit dlouhodobou bezpečnost výzkumu, kterému se věnují. Je naší povinností chránit hodnoty akademické svobody a nezávislosti. Právě proto máme povinnost aktivně se věnovat zvyšování odolnosti našich institucí před nelegitimním vlivem,“ uvedl Vít Kluger, pověřený vedoucí Bezpečnostního odboru UK.



„Je mi ctí, že mohu za Univerzitu Karlovu vést institucionální odolnost a přispívat k šíření povědomí o bezpečnosti akademického prostředí. Naším cílem je podporovat internacionalizaci výzkumu a spolupráce, jak jen to bude možné. Právě proto je posilování odolnosti proti nelegitimním vlivům klíčové – je to cesta, jak zajistit, aby se naše vědecké a akademické hodnoty mohly rozvíjet i v dnešní náročné době,“ poznamenala Valérie Hůrská.


Mezinárodní konferenci, která zaplnila Vlastenecký sál Karolina téměř do posledního místa, moderoval Vladimír Piskala, vědecký redaktor České televize a geograf z Přírodovědecké fakulty UK.



  • Tisková zpráva zde.


Text: Marcela Uhlíková

Foto: Hynek Glos

Datum: 15. 11. 2024

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208



Jak k nám