Evropská výzkumná rada (ERC) financuje prostřednictvím ERC grantů takzvaný frontier research, tedy špičkový badatelský výzkum, který směřuje k průlomovým objevům za hranicemi poznání daného oboru nebo k novým informacím v dané vědecké oblasti. Rada tak podporuje vznik a růst originální vědecké generace a nových osobností evropského výzkumu. Univerzita Karlova (UK) považuje program ERC za zásadní pro budoucnost vědy v Česku.
Univerzita vnímá ERC jako klíč k plnému otevření domácího vědeckého prostředí Evropě a světu, což je pro kvalitní vědu a výzkum v Česku jediná možná cesta. Proto se UK rozhodla každoročně zveřejňovat souhrnné výsledky žádostí o ERC granty, a to i vzhledem k tomu že podávání a hodnocení ERC grantů přesahuje hranice jednoho roku, dané údaje neodpovídají výsledkům v kalendářních letech.
Vědeckou komunitou, ale i mimo ni, jsou granty ERC vnímány jako značka kvality výzkumu v evropských zemích a podle schopnosti získávat tyto granty je také posuzováno postavení vědeckých institucí v mezinárodním měřítku. UK chce každoročním zveřejňováním výsledků žádostí o ERC granty přispět k ještě větší transparentnosti v oblasti vykazování vědeckých úspěchů.
V rámci Pracovního programu ERC 2023 byly na UK podpořeny 3 ERC projekty s celkovou výší podpory 3,5 mil EUR.
Grafy a seznamy budou zveřejněny také na stránkách Odboru pro vědu a výzkum – Evropského centra zde https://ec.cuni.cz/EC-120.html.
Text: Oddělení komunikace UK
Datum: 14. 11. 2024