Šestici žen, které se věnují vědě a výzkumu také na Univerzitě Karlově, zařadil magazín Forbes mezi čtyřiadvacet nejinspirativnějších vědkyň letošního roku. Výsledky druhého ročníku ankety redakce magazínu zveřejnila v pátek 27. září.
Ve výběru se ocitly vědkyně, které působí napříč fakultami Univerzity Karlovy a věnují se jak humanitnímu a společensko-vědnímu výzkumu, tak přírodním vědám nebo medicíně.
Univerzitu Karlovu v přehledu nejinspirativnějších žen zastupovala šestice vědkyň. Ve výběru se objevily Kateřina Kopalová (Přírodovědecká fakulta UK), Zuzana Moťovská (3. lékařská fakulta UK), Zuzana Ozaniak Střížová (Ústav imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole), Nikola Paillereau (Psychologický ústav Akademie věd ČR, Fonetický ústav Filozofická fakulta UK), Jitka Palich Fučíková (Ústav imunologie 2. lékařské fakulty UK, Sotio Biotech) a Kateřina Zábrodská (Psychologický ústav Akademie věd ČR, Filozofická fakulta UK).
„Klíčovou roli pro finální výběr hrály kromě doporučení například získané prestižní granty a ocenění, citační ohlasy, vystupování v médiích a představování svého zaměření širší veřejnosti nebo například vedení vědeckých skupin,“ vysvětlila redakce magazínu Forbes, jakým klíčem seznam sestavovala. „I dnes platí, že žen, které působí ve vědě, je stále podstatně méně než jejich mužských protějšků. Věříme, že inspirace není nikdy dost a že pozitivní příklady táhnou, a proto se vědě a speciálně ženám v ní působící, chceme věnovat,“ zdůraznila redakce.
Inspirativním vědkyním, které působí na UK, se dlouhodobě věnuje také univerzitní magazín UK Forum, kde už v minulosti vyšly rozhovory s většinou výše zmíněných žen. Každý z rozhovorů si můžete přečíst při kliknutí na vybrané jméno vědkyně.
TEXT: Helena Zdráhalová
FOTO: Hynek Glos, Kateřina Kopalová, Michal Novotný, Jana Plavec (Akademie Věd ČR), Lenka Seničová, David Turecký