Vědecká rada Univerzity Karlovy na svém pravidelném zasedání ve čtvrtek 29. února ocenila dvě významné osobnosti. Historickou pamětní medaili obdržel prof. Ing. František Zahálka, Ph.D., a stříbrnou pamětní medaili PhDr. Milan Buben, Ph.D.
prof. Ing. František Zahálka, Ph.D. (FTVS UK) – historická pamětní medaile za činnost v akademickém senátu a zásluhy o rozvoj Univerzity Karlovy.
František Zahálka absolvoval v roce 1986 Fakultu elektrotechnickou ČVUT. Na Univerzitu Karlovu nastoupil bezprostředně po ukončení vysokoškolského studia, od roku 1991 působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu. V roce 1996 obhájil doktorát, v roce 2012 byl jmenován docentem a v roce 2018 profesorem. Je předním odborníkem v oboru kinantropologie a autorem více než stovky impaktovaných publikací s více než třemi stovkami citací. Výsledky jeho tvůrčí činnosti jsou předmětem patentové ochrany u nás i v cizině. Udržuje kontakt se zahraničními akademickými pracovišti, zejména ve Spojených státech amerických.
Po několik funkčních období byl členem Akademického senátu Univerzity Karlovy, poprvé se jím stal v roce 2006. Od roku 2014 byl zvolen do předsednictva Senátu a v roce 2019 jeho předsedou. Tyto funkce opakovaně zastával do začátku února letošního roku. V současné době zastupuje Univerzitu Karlovu v Radě vysokých škol.
„V Akademickém senátu jsem působil a působím dlouhé roky a tuto akademickou samosprávu jsem vždy nesmírně ctil a snažil se za ni bojovat. Velmi za dnešní ocenění děkuji a věřím, že nejen ze svého odborného pohledu mám univerzitě stále co nabídnout,“ poděkoval ve své řeči František Zahálka.
PhDr. Milan Buben, Ph.D. (KTF UK) – stříbrná pamětní medaile za dílo v oboru genealogie a heraldiky, dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na Univerzitě Karlově.
Milan Buben vystudoval na Filosofické fakultě UK obor angličtina–čeština, do roku 1980 působil jako středoškolský profesor a dalších deset let jako metodik vyučování. V roce 1990 přešel na Filosofickou fakultu UK do jazykového centra a pak v roce 2005 ještě na Katolickou teologickou fakultu UK, kde získal v roce 2012 titul Ph.D. Dnes zde přednáší na Katedře církevních dějin a literární historie.
Ještě v dobách studií jej zaujala heraldika a genealogie, v letech 1984–1994 byl předsedou Heraldické společnosti v Praze. V letech 1990–1994 byl předsedou české zemské organizace Panevropské unie, v letech 1993–1997 členem Rady ČTK a v letech 1994–1998 působil jako zastupitel a radní městské části Praha 6. Za svůj život přednesl bezpočet přednášek, zejména na různá historická témata a absolvoval řadu vystoupení v rozhlase a v televizi. Téměř pět let jako zástupce českého velkopřevorství spolupracoval na tvorbě expozice o dějinách řádu maltézských rytířů, která byla otevřena v Muzeu středního Pootaví na hradě ve Strakonicích. Za uvedené aktivity byl také poctěn formou řádů a vyznamenání.
„Ocenění si samozřejmě velice vážím, ale nepokládám to za nezbytné, protože jsem se narodil jako kantor a toto povolání jsem vždy bral jako jisté privilegium, práce s mladými lidmi pomáhá člověku neuvědomovat si, že stárne. A je skvělé, že člověk může předávat své zkušenosti dalším generacím a nenechává si je jen pro sebe, to je věc, která je nenahraditelná. Ocenění od Univerzity Karlovy si o to víc vážím, že jsem tu byl vždy spokojen a genius loci je zde absolutně unikátní,“ řekl ve svém proslovu PhDr. Milan Buben, PhD.
TEXT: Jiří Novák
FOTO: Jan Kolský