Ceny MŠMT v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu dnes převzali v budově Lichtenštejnského paláce vynikající studenti a absolventi, pedagogové a vědci z vysokých škol z celé republiky. Z Univerzity Karlovy je sedm laureátů z celkem 21 oceněných.
Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů za UK získali:
Bc. Samuel Jankových – Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Mgr. Jan Faltejsek – Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
MUDr. MgA. Pavla Tichá, Ph.D. – Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta
Mgr. Eva Potužníková, Ph.D. – Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta
MŠMT uděluje cenu v její současné podobě od roku 2014. Ocenění může získat student nebo absolvent bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem. Ocenění se uděluje i za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost.
Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole za UK získal:
prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. – Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta
Ocenění je udělováno zaměstnancům vysokých škol za vynikající vzdělávací činnost nebo za významnou inovaci ve vzdělávací činnosti během posledních tří let. Cílem ceny je upozornit na význam a důležitost kvalitní vzdělávací činnosti na vysokých školách, ocenit vynikající práci vysokoškolských učitelů a vyzdvihnout příklady dobré praxe a významných inovací v této oblasti.
Cenu Františka Běhounka za UK získali:
Ing. František Švec, Dr.Sc. – Univerzita Karlova v Hradci Králové, Farmaceutická fakulta
prof. MUDr. Tomáš Kalina, Ph.D. – Univerzita Karlova, 2. lékařská fakulta
Ing. František Švec,Dr.Sc.
prof. MUDr. Tomáš Kalina, Ph.D.
Tato cena nese jméno významného českého fyzika, akademika, profesora a spisovatele Františka Běhounka, který studoval v Paříži pod přímým vedením paní Marie Curie-Sklodowské. Profesor Běhounek byl dobrodružný člověk, v roce 1926 se zúčastnil výpravy Roalda Amundsena k severnímu pólu, v roce 1928 přeletěl jako první Čech na vzducholodi Italia nad severním pólem. Byl také členem množství odborných organizací a mezinárodních vědeckých sdružení a expertem UNESCO pro výzkum atomového záření. Tato Cena je udělována od roku 2012.
Seznam všech oceněných najdete na webu MŠMT zde.