Po dvouleté nucené pauze způsobené covidem vystoupil ve středu 5. května ve Velké aule Orchestr UK. Pod taktovkou šéfdirigenta Haiga Utidjiana a dirigentky Kateřiny Maňáskové zazněly skladby C. Nielsena, J. Svendsena a J. Sibeliuse.
„Dnešní koncert je vlastně krásným symbolickým znamením, že něco končí. Orchestr Univerzity Karlovy během covidu více než dva roky nevystupoval a dnes tak máme jedinečnou příležitost se po té dlouhé době s orchestrem potkat a poslechnout si ho,“ zahájila koncertní večer rektorka Milena Králíčková.
„Když jsem přemýšlela, co říct na úvod toho krásného zážitku, který nás čeká, napadlo mě vyslovit poděkování a prosbu,“ pokračovala. „Poděkování orchestru, že na dnešní večer koncert stihli připravit, poděkování vám, že jste přišli, a poděkování všem zaměstnankyním a zaměstnancům Univerzity Karlovy za to, že ty dva uplynulé covidové roky zvládli. Z mého pohledu je zvládli na jedničku, a jsem ráda, že jsme stále spolu a že jsme po dobu pandemie dokázali dát studentkám a studentům maximum, distančně a on-line udržet univerzitu pohromadě.“
Rektorka Milena Králíčková poté vyslovila zmíněnou prosbu: „Od 24. února vnímám u spousty z nás, že chceme pomáhat studentkám a studentům z Ukrajiny. Na Univerzitě Karlově našla uplatnění již více než desítka ukrajinských akademiček. Snažíme se pomáhat také ukrajinským univerzitám, se kterými jednáme o uzavření partnerství v rámci meziuniverzitní spolupráce. Za tu pomoc děkuji. A chci poprosit, abychom jako univerzita stáli v rámci společnosti v následujících měsících vždycky za tím, že chceme naši společnost sjednocovat. Tak jako pomáháme ukrajinským studentům, tak pomáháme i ruským a běloruským kolegům, pokud se ocitli v tíživé situaci. Chováme se ke všem stejně, ať jsou odkudkoli na světě. A to je moje prosba pro nadcházející týdny a měsíce, které budou pro společnost náročné: Pojďme my, jako Univerzita Karlova, akademici, studentky a studenti, společnost spojovat! Děkuji, že jste mě vyslechli, a přeji všem krásný zážitek!“
Orchestr koncert zahájil overturou Helios, op. 17, od Carla Nielsena – koncertní předehrou, kterou poprvé provedl Královský dánský orchestr pod vedením Johana Svendsena v roce 1903 v Kodani a je to jedna z nejhranějších autorových skladeb.
Šéfdirigenta Haiga Utidjiana poté u dirigentského pultíku vystřídala dirigentka Kateřina Maňásková. Zazněla nádherná a něžná Romance pro housle a orchestr, op. 26, nejslavnější dílo norského skladatele a dirigenta Johana Svendsena. Sólové party zahrál houslista a člen orchestru Miroslav Veselka.
Koncertní program zakončila Symfonie č. 3 C dur, op. 52 od Jeana Sibeliuse. Orchestr, nyní už opět pod taktovkou Haiga Utidjiana, ve třech částech postupně přecházel z romantických částí skladby do bouřlivějších pasáží a zpět v dokonalé souhře a posluchačům dokázal velmi přesně zprostředkovat pestrou paletu hudebních nálad, které se v symfonii střídají.
Koncert byl nádherným zážitkem, který návštěvníci s nadšením ocenili. Dlouhé ovace zcela zaplněné Velké auly, kdy se dirigent několikrát vracel, protože zasloužený potlesk neustával, umocnila vedle špičkového výkonu Orchestru UK jistě i radost z toho, že už jsou podobná setkání opět možná.
Více o Sboru a Orchestru Univerzity Karlovy najdete zde.
Text: Tereza Kůstková
Foto: Michal Novotný