Univerzita Karlova dnes uzavřela memorandum s Centrem Paraple. Vzájemně budou spolupracovat na zlepšení podmínek hendikepovaných v České republice, a to zejména v oblastech výzkumné, poradenské a praktické činnosti v oblasti lékařství. Společné aktivity budou rovněž rozvíjet v grantovém fundraisingu, tvorbě kurzů, školení či v oblasti zkvalitňování bydlení a poskytování služeb handicapovaným studentům UK a dobrovolnické činnosti studentů UK.
„Univerzita Karlova dlouhodobě pomáhá hendikepovaným studentům prostřednictvím svého Centra Carolina i jednotlivých fakult. Nabídka služeb pomoci studentům se speciálními potřebami je velice široká, od uzpůsobeného přijímacího řízení přes podporu v průběhu celého studia. Podpisem memoranda s Centrem Paraple se nám otevírají další možnosti, jak hendikepovaným na UK ještě více pomoci,“ uvedl při příležitosti podpisu memoranda rektor UK Tomáš Zima.
„V rámci dílčích činností spolupracuje Centrum Paraple s Univerzitou Karlovou již dlouhá léta, zejména umožněním praxí studentů lékařských fakult, či fakulty tělovýchovy a sportu, díky kterým se v budoucnu ze studentů stávají zaměstnanci Centra Paraple, nebo i jiných organizací a zařízení a tím se zkvalitňuje celková celoživotní péče o lidi s poškozením míchy. Podpisem memoranda o spolupráci otevíráme možnost daleko širší spolupráce, a hlavně skutečnou provázanost při integritě hendikepovaných v České republice,“ doplnil David Lukeš, ředitel Centra Paraple.
Univerzita Karlova dlouhodobě rozvíjí pomoc studentům se speciálními potřebami. Ta je realizována jak prostřednictvím Centra Carolina na rektorátní úrovni, tak v rámci jednotlivých fakult. Pomoc mohou využívat studenti se zrakovým, sluchovým, pohybovým postižením, specifickými poruchami učení, poruchou autistického spektra či jinými obtížemi. Veškeré informace o pomoci je k dispozici na webu https://centrumcarolina.cuni.cz.
Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáhá lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci. Paraple je oporou nejen během prvních měsíců v nové situaci, ale kdykoliv v průběhu života.
Služby jsou poskytovány klientům z celé České republiky starším patnácti let pražském centru, v rámci tematických sportovních programů v různých lokalitách ČR a zahraničí, distanční formou, nebo během šetření při návštěvách v domácím prostředí. Komplex služeb je v Centru Paraple propracovaný systém koordinované péče, pomoci, podpory a terapeutického působení multidisciplinárního týmu.
Zkušení pracovníci se na každého člověka dívají jako na jedinečnou bytost s jejím vlastním příběhem, myšlenkami, chováním a životním stylem. Při partnerské spolupráci vychází z klientových individuálních potřeb a kladou důraz na lidskou důstojnost, aktivní přístup a osobní zodpovědnost. Klienty podporují v udržení vztahů s rodinou a dalšími blízkými lidmi a v začleňování do místní komunity.
Centrum Paraple je také odborné pracoviště, které poskytuje zázemí pro praxe studentů, spolupracuje na jejich závěrečných pracích a na výzkumech v oblasti míšní léze, vydává odborný časopis a ostatní odborné publikace, pořádá setkání se specialisty, každoroční konferenci k Mezinárodnímu dni poškození míchy a jiné menší konference, zaměstnanci se účastní aktivně konferencí v ČR i ve světě a pořádá kurzy.
ZA SPRÁVNOST A KONTAKTY:
Mgr. Václav Hájek Tiskový mluvčí UK Odbor vnějších vztahů Univerzita Karlova tel.: +420 224 491 248 e-mail: pr@cuni.cz |
Jarmila Vrzalová PR a fundraising Centrum Paraple tel.: +420 774 980 918 e-mail: jarmila.vrzalova@paraple.cz |
|