Varhany, které od roku 1948 – od rozsáhlé rekonstrukce Karolina architektem Jaroslavem Fragnerem – neodmyslitelně patřily ke klenotům Univerzity Karlovy, byly odinstalovány a postupně rozebrány v dubnu 2021. O čtyři měsíce později, v srpnu, je nahradí nástroj nový, vyrobený německou rodinnou firmou Orgelbau Vleugels. Vedení univerzity se při této příležitosti rozhodlo do podlahy, na které budou nové varhany umístěny, zapustit měděnou schránku obsahující řadu dobových předmětů a dokumentů, spjatých se současností nejstarší české univerzity i České republiky.
Schránka určená budoucím generacím byla slavnostně uložena do prostoru pod parketovou podlahou prvního patra, v bezprostřední blízkosti balkonu nad Velkou aulou, dne 19. července, a to za účasti zástupců univerzity, v čele s rektorem Tomášem Zimou. Ten společně se svými kolegy do schránky umístil mimo jiné osobní dopis, zlatou pamětní medaili UK, studijní nabídku univerzity, knihu Karolinum popisující dějiny komplexu budovy, průkaz studenta UK, některé propagační předměty UK i roušku s logem. Při objevení schránky někdy v budoucích časech si nálezci budou moci rovněž počíst v posledních českých i anglických vydáních magazínu Forum nebo ve Výroční zprávě UK, případně se seznámit s naším současným denním tiskem.
Do schránky dodal svůj „vzkaz“ i výrobce nového nástroje. Spolu s technickými parametry a informacemi o průběhu výroby varhan poskytl dokonce ucelenou zprávu o aktuální politické situaci v Německu a vedle údajů kolem pandemie covid-19 v ní třeba nechybí ani zmínka o vyřazení německého a českého družstva z bojů o evropský fotbalový titul.
„Schránka pro budoucí generace je dokladem současnosti, tedy informací pro naše pokračovatele, o tom, jak vypadala Univerzita Karlova v roce 2021, jaká byla její struktura, čím se zabývala a co pro ni bylo důležité. Nikdo z nás dnes neví, jak bude vypadat naše alma mater za sto let. Velmi bych si přál, aby byla stále hrdou, kolegiální a prestižní vzdělávací institucí, symbolem špičkové vědy a výzkumu. Věřím, že budoucí generace se zasadí o další rozvoj Univerzity Karlovy v oblasti vědy či kvality vzdělání,“ uvedl u příležitosti uložení schránky rektor Tomáš Zima a s úsměvem konstatoval: „Bohužel, kdy a kdo schránku otevře se nedozvíme. Můžeme jen doufat, že se k nástroji bude nálezce chovat se vší úctou a pokorou.“
Jeho slova doplnil Jan Royt, prorektor UK pro tvůrčí a ediční činnost: „Ve spisech v archivu bude umístění schránky přesně zaznamenáno, aby jí při případné rekonstrukci nástroje nehrozilo poškození.“
Poté byl měděný box, který je dílem klempíře Martina Bulíře, pod podlahu uložen a zakrytován. Rektor Zima a s ním i jeho akademičtí a univerzitní kolegové přítomným názorně ukázali, že jim není cizí ani práce se šroubovákem:
S nápadem na uložení pamětní schránky přišel před pár týdny varhaník Jan Kalfus, pro kterého je pořízení nových varhan pro Karolinum doslova splněním velkého snu. Poprvé si ve Velké aule na dnes již bývalém nástroji zahrál před více než čtyřiceti lety, stalo se tak u příleitosti konference kardiologů. Na nové varhany by si mohl zahrát porvé možná už na podzim letošního roku, a zcela jistě v rámci tradičního vánočního koncertu.
Do měděné schránky o velikosti 50x35x20 centimetrů bylo uloženo: Výroční zpráva o činnosti univerzity za rok 2020 • Zlatá pamětní medaile UK • Univerzitní magazín Forum – české i anglické vydání, několik čísel • Prvákoviny – průvodce pro studenty prvních ročníků • Studijní nabídka • Kniha Karolinum – nakladatelství Karolinum, popisuje dějiny komplexu budov staroslavného Karolina • Vzorový průkaz studenta UK • Přehled cen na kolejích a menzách • Rouška s logem UK • Šátek a kravata UK • Odznak do klopy UK • Propiska UK • CD Carolus IV. – chorální i vícehlasé zpěvy Karlovy doby renomovaného souboru Schola Gregoriana Pragensis na společné nahrávce se sopranistkou Hanou Blažíkovou. Výsledkem je fascinující obraz hudebního života za Karla IV. • Denní tisk – LN, Právo, Deník, MFD a časopis Reflex • Materiál od firmy Orgelbau Vleugels, popisující celospolečenskou situaci v Německu a Evropě, vizualizace nových varhan a technické informace ohledně jejich výroby. |
Chcete být u toho, až nové varhany z Německa do centra Prahy přijedou? Pak přijďte 2. srpna brzy ráno – někdy kolem páté hodiny. Uvidíte, jak se tahač s přívěsem o celkové délce sedmnáct metrů blíží s desetitunovým vzácným nákladem od Prašné brány ke Karolinu. Jednotlivé píšťaly – bude jich přesně 1602 a měří od pár centimetrů po pět metrů – budou nejdříve složeny na nádvoří a odtud za pomocí výtahu dopraveny do prvního patra historické budovy. Tam následně započne jejich sestavení. Instalace s laděním budou trvat necelé dva měsíce.
Text: Marcela Uhlíková
Foto: Hynek Glos
Datum: 19. 7. 2021