• Aktuality

Aktuality

Laureáti malých nobelovek – Českých hlav 2022 – odtajněni!

Kampus Hybernská se v pátek 2. prosince stal místem vyzrazení laureátů letošních ocenění Česká hlava 2022. Vyhlašování nejúspěšnějších českých vědců, patentů a objevů proběhlo již pojedenadvacáté, mezi vítězi tradičně nechyběly osobnosti s vazbou na Univerzitu Karlovu.

2. prosince 2022


Stop-time: Rektorka přibližuje pestré možnosti studia

Členové vedení Univerzity Karlovy analyzují a komentují aktuální témata v podcastové sérii Stop-time. Tentokrát se rektorka Milena Králíčková věnuje možnostem studia na UK včetně zahraničních pobytů, připomíná i činnost spolků a zmíní elitní granty ERC.

1. prosince 2022


Matematika je přesná. Co jednou dokážete, platí už navždy

„Mojí motivací není praktické využití, ale spíš zajímavé a ´pěkné´ problémy. Lidem se víc líbí aplikace, ale aby bylo možné teoretické výsledky aplikovat, musí na ně někdo nejdřív přijít,“ říká Jan Kynčl z Matfyzu, který obdržel Cenu Neuron za průlomová zjištění v oblasti kombinatoriky a diskrétní geometrie.

30. listopadu 2022


Štucbartová: Je potřeba se umět bránit, a to i verbálně

Linda Štucbartová, členka Rady pro komercializaci na UK, studovala i v Oxfordu nebo Ženevě. Má zkušenosti ze státní i soukromé sféry, technologických startupů, mentoringových programů pro ženy i přenosu vědeckých poznatků do praxe. Jak to jde vše dohromady?

29. listopadu 2022


Na Karlovku? Stovky zájemců zajímalo, co k nám jít studovat

Co si vybrat? Právo, mediální studia nebo geologii? Anebo snad medicínu či farmacii? Pro mladé uchazečky a uchazeče, kteří se rozhodují, jaké obory by je na Univerzitě Karlově zajímaly nejvíce (a jak se na ně dostat), byla určena sobotní akce na Právnické fakultě UK.

28. listopadu 2022


Děti omezují pohyb. Roste generace obézních asociálů?

Sdružení sportovních svazů ČR si před pár měsíci nechalo vypracovat průzkum mezi rodiči o tom, kolik času věnují jejich děti pohybovým aktivitám. Výsledek byl alarmující. Pohyb bude i ústředním tématem konference Pohyb a zdraví, která se koná 30. listopadu v Karolinu.

28. listopadu 2022


Eliška Jandová o vědě ráda mluví, ale s pipetou se cítí líp

Koncem září vyhrála národní finále soutěže FameLab.V mezinárodním on-line finále v Cheltenhamu nyní získala stříbro! Budoucí molekulární bioložka Eliška Jandová, studentka Přírodovědecké fakulty UK, ve svém vystoupení nastínila naději pro pacienty s rakovinou.

25. listopadu 2022


Profesorka Dušková z 1. LF UK obdržela pamětní medaili UK

Na tradičním zasedání Vědecké rady UK, které proběhlo ve čtvrtek 24. listopadu, byla pamětní historickou medailí oceněna profesorka Jana Dušková z 1. LF UK. Ocenění získala za významné celoživotní dílo v oboru stomatologie a dluholetou vědeckou a pedagogickou práci na Univerzitě Karlově.

24. listopadu 2022


Student to ví. Wikipedia hledala v Didaktikonu nové editory

„Univerzitní student je ideální editor Wikipedie, protože je nejblíž aktuálním poznatkům a ví, co je v jeho oboru v ‚kurzu',“ říkala Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR před zahájením akce editaton, jež se konala 23. listopadu též v Didaktikonu.

24. listopadu 2022


Češtinářům pomůže s akutními výzvami nový studijní program

Pedagogická fakulta UK otevírá od příštího akademického roku jednooborový navazující magisterský studijní program Učitelství českého jazyka pro 2. stupeň ZŠ a SŠ, se zaměřením na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky nadané.

23. listopadu 2022
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208Jak k nám