• Kalendář

Kalendář

‹  Květen 2020  ›

SoNe
123
PoÚtStČtSoNe
45678910
PoÚtStČtSoNe
11121314151617
PoÚtStČtSoNe
18192021222324
PoÚtStČtSoNe
25262728293031

12. května 2020

Webinář: Klidná mysl v zátěžovém období - pro zaměstnance

Netradiční webinář, kde mimo jiné získáte odpovědi na tyto otázky:

- Spánková psychohygiena a jak se připravit na následující den

- Hospodaření s energií, náš biorytmus a jak ho využít

- Kontrola mysli – odklánění pozornosti

- Koncentrace – soustředění na podstatu

- Uvolnění, rituály, řád versus chaos, mužský a ženský princip v nás

- Přítomnost krize, jak pozitivně využít koronavirová omezení

- Režim a rituály, co pomáhá a co ne


14. května 2020

Webinář - Contract cheating neboli práce psané na zakázku

„Zpracujeme podklady pro Vaše seminární či závěrečné práce, eseje nebo referáty“ lákají firmy studenty. Zaručují kvalitní práci, dokáží být rychlí a anonymní. Za pár korun má student po starostech. Co se ale skrývá za touto zdánlivě neškodnou službou?

Na webináři si představíme problematiku porušování akademické etiky nazvanou contract cheating. Práce psané na zakázku jsou vážným problémem, který se objevuje napříč všemi univerzitami po celém světě. Pobavíme se o tom, jak vážná současná situace je, jak ji řešit nebo dokonce podvodům předcházet. Kromě toho budou představeny výsledky tuzemských i zahraničních výzkumů v této oblasti.

Lektorka: Ing. Veronika Králíková

Odkaz pro připojení k webináři obdržíte po registraci na http://academicintegrity.eu/webinar/


14. května 2020

Webinář: Jak nevypustit duši – metody a techniky psychohygieny

Webinář je zaměřen na téma každodenní péče o duševní zdraví během období nouzového stavu. Dozvíte se důvody, proč je právě nyní starost o psychiku důležitější, než kdy dřív a obdržíte praktické tipy, techniky a metody, které můžete vyzkoušet v karanténě a při studiu z domu. Obsahem budou copingové strategie a relaxační techniky (mindfulness si vyzkoušíte). Dozvíte se, jak pomoci při úzkostných stavech sobě, i blízkým. 

Cílová skupina: doktorandi UK


21. května 2020

Emocionalita ve filosofické a speciálněpedagogické reflexi - Inkluzivní škola

Každoročně pořádaná mezinárodní konference, tento rok zaměřená na problém emocionality z hlediska filosofie, společenských věd, speciální pedagogiky a psychologie.


22. května 2020

Webinář: Klidná mysl v zátěžovém období - klub Alumni

Netradiční webinář, kde mimo jiné získáte odpovědi na tyto otázky:

- Spánková psychohygiena a jak se připravit na následující den

- Hospodaření s energií, náš biorytmus a jak ho využít

- Kontrola mysli – odklánění pozornosti

- Koncentrace – soustředění na podstatu

- Uvolnění, rituály, řád versus chaos, mužský a ženský princip v nás

- Přítomnost krize, jak pozitivně využít koronavirová omezení

- Režim a rituály, co pomáhá a co ne


25. května 2020

Distanční kurz: Projektové řízení

Osmidílný distanční kurz je zaměřen na celý proces přípravy projektu a doplněn konzultacemi s lektorem. Účastníci se seznámí s možnostmi využití IT nástrojů v různých fázích projektu, s metodikami projektového řízení (např. IPMA, PRINCE, Six Sigma) a získají informace z praxe z různých pracovních oblastí (medicína, ekonomika, marketing, granty obecně, nezisková sféra). Součástí kurzu je ukázka zpracování reálného projektu i možnost konzultací k přípravě vlastního projektu.

Cílová skupina: doktorandi UK


26. května 2020

Webinář Jak přesvědčivě prezentovat, mluvit a přednášet

PRIMÁRNĚ PRO DOKTORANDY S PRACOVNÍM ÚVAZKEM NA UK / Jak se dobře připravit na veřejné vystoupení? Jak správně používat svůj hlas, aby vám všichni rozuměli? Umíte ovládat řeč těla? Která gesta vám pomohou publikum přesvědčit? A kterým je lepší se vyhnout? To a mnoho dalšího zjistíte a také si prakticky procvičíte na webináři, věnovaném prezentačním dovednostem, rétorice a řeči těla.


28. května 2020

Webinář: Základy duševní resuscitace

Naučíte se základům duševní resuscitace - jak pomoci někomu ve svém okolí, či kde hledat pomoc v případě vlastních duševních obtíží. Společně se podíváme na to, jaké služby fungují v nouzovém stavu a jak. Mluvit budeme i o službách, které fungují za standardních podmínek a jak to s nimi právě vypadá. Na webináři se také společně pokusíme pomoci kamarádovi s depresí – od základní komunikace přes krizové centrum, léky, přes ambulantního psychiatra, psychologa a psychoterapii, až ke svépomocným skupinám. Nezapomeneme ani na to, jak by se o sebe měl starat pomáhající.

Cílová skupina: doktorandi UK


3. června 2020

Webinář: Klidná mysl v zátěžovém období - pro studenty

Netradiční webinář, kde mimo jiné získáte odpovědi na tyto otázky:

- Spánková psychohygiena a jak se připravit na následující den

- Hospodaření s energií, náš biorytmus a jak ho využít

- Kontrola mysli – odklánění pozornosti

- Koncentrace – soustředění na podstatu

- Uvolnění, rituály, řád versus chaos, mužský a ženský princip v nás

- Přítomnost krize, jak pozitivně využít koronavirová omezení

- Režim a rituály, co pomáhá a co ne


4. června 2020

Relaxation

Relaxation techniques are an effective tool for rest, overcoming tension and stress. It relaxes your body and mind and breaks away from what you worry about for a moment. There is a wide range of relaxation techniques - we tell you which are good for what. Relaxation techniques can complement your daily mental hygiene. During our webinar, you will try out several techniques to see which ones suit you the best. To enjoy the webinar to the fullest, you need to find a quiet place, have a mat and wear clothes you feel comfortable wearing (prepare a blanket if you need to).

For: PhD students at CU


10. června 2020

Tisková konference - nový think tank Vzdělávání21

Univerzita Karlova představí ve středu 10. června 2020 na tiskové konferenci nový think tank Vzdělávání21 a zahájí jeho činnost. Jeho cílem je systematicky zlepšovat vzdělávací soustavu a posilovat moderní pedagogické přístupy, metody a trendy, které přináší 21. století. Členy think tanku jsou přední odborníci z akademické oblasti i praxe, kteří se dlouhodobě věnují zlepšování oblasti školství. Prvním tématem, kterým se bude think tank zabývat, je otázka distančního vzdělávání v českém školství.


11. června 2020

Konec prokrastinace - Jak přestat odkládat a žít naplno?

Když prokrastinujeme, nedokážeme se přemluvit k plnění úkolů, které bychom měli nebo chtěli dělat. Ve výsledku se tak nakonec zabýváme činnostmi, které slouží jen k vyplnění času. To poté může vyústit ve stres, pocit viny, frustraci a celkový pocit selhání Smyslem přednášky je pomoci účastníkům zlepšit svoji motivaci, organizaci času a zvýšit efektivitu v osobním a pracovním životě.

Odkládá většina z nás. Někdo více, někdo méně. Jak nezdravé odkládání úspěšně ze svého života vymýtit?

Na webináři se dozvíte:

Jak zvýšit svoji vnitřní́ motivaci do práce skrze osobní vizi?

Jak v průběhu dne pracovat s vůlí a dlouhodobě ji posilovat?

Jak funguje náš mozek z pohledu sebeovládaní a učení návyků?

Jak si organizovat úkoly a práci, aby úspěch byl postaven na systému?


17. června 2020

How to Stop Procrastinating

Procrastination can be a thorn in our sides, but with the right tools and methods, we can overcome it. Studies have shown that having a personal vision which helps you increase your self-discipline figures at the core of fighting procrastination. Our sessions on this topic provide you with the tools to develop just such a vision.

We also give you practical tools which can help you build up positive new habits and get rid of negative ones, organize your time more effectively, and find long-term motivation. You will discover how to deal with stress, become more focused, and manage your days. Above all, you‘ll find out how to be more objective and heuristic so that you can become more satisfied in your life over the long-term.


22. června 2020

RŮSTOVÉ A FIXNÍ MYŠLENÍ - Jak zlepšit nastavení své mysli?

Výzkumy ukazují, že směřujeme k jednomu ze dvou typů myšlení. Jeden vede k depresivním tendencím a neúspěchu. Druhý ke spokojenosti a výrazně lepším výsledkům. Psycholožka Carol Dwecková hovoří o "Fixed" a "Growth" mindset (fixním a růstovém myšlení). Změnou způsobu myšlení́ lze ovlivnit k lepšímu osobní život i kariéru. Studie totiž potvrzují, že to, jak bude náš život vypadat, je z velké části v našich hlavách.


24. června 2020

Growth Mindset

In this webinar, we will talk about how success in life can be dramatically influenced by how we think about our talents and abilities. People with a fixed mindset—those who believe that abilities are fixed—are less likely to flourish than those with a growth mindset—those who believe that abilities can be developed.

For: PhD students CU, if there is free capacity, all students and employees


25. června 2020

Kulatý stůl k udržitelnému rozvoji na UK

Dovolte nám Vás tímto pozvat na kulatý stůl k udržitelnému rozvoji na Univerzitě Karlově, který se uskuteční ve čtvrtek 25. června 2020 od 17.00 ve Velké zasedací síni Karolina (Ovocný trh 5, 2. patro). Cílem setkání je stručně prezentovat podklady ke stávajícím aktivitám v oblasti vzdělávací, vědecké činnosti, třetí role i provozu, které jsme získali z fakult a dalších součástí a jejichž shrnutí je přílohou této pozvánky, a plány do konce roku 2020. Zejména bychom ale rádi vyslechli Vaše podněty a prodiskutovali možnosti dalšího postupu. Setkání je veřejné a otevřené všem zájemcům, neváhejte tedy tuto pozvánku sdílet. Vzhledem ke kapacitě místnosti Vás prosíme o vyplnění registračního formuláře

V případě dotazů se prosím obracejte na Terezu Svobodovou (tereza.svobodova@ruk.cuni.cz). Těšíme se na diskuzi o dalším vývoji agendy udržitelného rozvoje na Univerzitě Karlově.


25. června 2020

Webinář - ekonomická krize na obzoru

Pojďte s námi diskutovat o tom, co nás všechny čeká v dalších týdnech, měsících a letech. Debatovat budeme o dopadech koronavirové krize na naše peněženky, na státní rozpočet, na náš každodenní život. Řešit budeme třeba tyto otázky: 

- Jaké dopady bude mít koronavirová krize na českou ekonomiku?

- Jak se projeví recese v domácnosti každého z nás? 

- Jaké budou její zdravotní dopady? 

- Jak se promění naše práce? 

- Zvítězí homeoffice? 

- Komu a proč je nutné rychle pomoci?

Více informací o webináři.


2. července 2020

Jmenování nových profesorek a profesorů

Slavnostní akt při příležitosti jmenování a předání dekretů profesorkám a profesorům pro určitý obor proběhne ve čtvrtek 2. července 2020 ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 5, Praha 1 – Staré Město.

Vzhledem k počtu nově jmenovaných profesorek a profesorů, kapacitu Velké auly a zejména s ohledem na stále ještě aktuální omezení konání hromadných akcí ve vnitřních prostorách vyplývajících z mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví jsme nuceni regulovat počet účastníků slavnostního aktu předání profesorských dekretů z řad veřejnosti. Dovolujeme si proto jmenované profesorky a profesory požádat, aby počet svých hostů omezili na nejvýše 1-2.


28. července 2020 – 6. srpna 2020

ICHEP 2020: Praxe velkého třesku pro všechny

Největší oborová konference částicové fyziky ICHEP 2020 proběhne letos pouze on-line. Díky tomu však bude mimořádný program pro veřejnost na pomezí fyziky, filozofie a umění přístupný úplně všem. 

Konference z řady ICHEP tradičně nabízejí široký doprovodný program pro veřejnost. Tuto tradici se rozhodli pořadatelé zachovat i letos, ačkoli se konference plně přesunula do internetového prostředí. 

Historicky poprvé tak bude den pro veřejnost plně digitální. Kdokoli bez omezení místa se může zapojit do ojedinělého experimentu, který nejenom pobaví a třeba inspiruje k dalšímu přemýšlení, ale zároveň otestuje technologické možnosti současného internetu. Pojďme společně zkusit, co internet snese!


4. srpna 2020

CRASHTEST 10 Rožni!

Světlo všichni chápeme jako samozřejmý každodenní jev. Tento fenomén je ve skutečnosti naprosto stěžejní a nepostradatelnou složkou našeho života. Bez něj by se naše společnost ocitla v chaosu. Se světlem si asociujeme pozitivní hodnoty. Tma, temno a stín naproti tomu přirozeně vyvolávají negativní konotace. Světlo lze chápat v několika rovinách. Výstava přibližuje tři polohy světla: spirituální, kosmickou a psychohygienickou.

Výstava začíná v úterý 4. srpna 2020 od 19 hodin


10. září 2020

Muž, který se nebál zeptat - vzpomínky na Ctirada Johna

1. lékařská fakulta UK a nakladatelství lékařské literatury Axonite si Vás dovolují pozvat na slavnostní představení knihy Muž, který se nebál zeptat - vzpomínky na Ctirada Johna vydané ke 100. výročí narození prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc. Představení knihy proběhne 10. září 2020 od 16.00 hod. v Akademickém klubu 1. LF UK, Faustův dům, Karlovo náměstí 40, Praha 2.


14. září 2020 – 15. září 2020

Orientační týden

Během Orientačního týdne získáte mnoho praktických informací ke studiu na UK. V rámci plánovaných přednášek například zjistíte, jak účinně využívat univerzitní knihovny a informační zdroje. Mluvit se bude o studiu, financích i možnostech vycestovat do zahraničí. Přednášející vás provedou všemi nástrahami univerzitního informačního systému SIS. Stranou zájmu nezůstane ani studentská zájmová činnost a aktivity studentských spolků.

Více informací naleznete zde.


15. září 2020

Slavnostní otevření nové budovy a oslava 20 let FHS UK

Dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní otevření nové budovy FHS UK spojené s oslavou 20. výročí založení fakulty, které se bude konat v úterý dne 15. září 2020 od 14 hod. v našem novém sídle na adrese Pátkova 2137/5, 182 00 Praha 8 – Libeň.

Prosíme o potvrzení účasti na e-mail pr@fhs.cuni.cz


16. září 2020

Sympozium Nezapomeneme

Jménem paní prorektorky prof. Radky Wildové si Vás dovolujeme pozvat k účasti na sympozium Nezapomeneme pořádaného k uctění 75. výročí konce 2. světové války a ke vzpomínce na oběti holokaustu. Sympozium navazuje na výtvarnou soutěž pro žáky základních a středních škol a jeho součástí bude i vyhlášení nejlepších prací. 

Sympozium se uskuteční ve středu 16. září od 9.00 hodin ve Vlasteneckém sále Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1. 

Bližší informace a program naleznete zde.


19. září 2020

Valné shromáždění ČAD Měnící se podmínky doktorského studia v ČR

Česká asociace doktorandek a doktorandů, z. s. zve na své valné shromáždění spojené s konferencí na téma měnících se podmínek doktorského studia v ČR. Přijďte diskutovat a představit své nápady a sdílet své problémy či obavy!

Shromáždění proběhne v sobotu 19. září od 13:00 do 17:30 v Zelené posluchárně UK (Celetná 20, Praha 1). Zúčastnit se lze i online. Registrovat se můžete zde: http://doktorandivcr.cz/aktuality/valne-shromazdeni-cad-2020-19-zari

Program je dostupný zde


22. září 2020

Sněm SOPVP - Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých

Sněm SOPVP- Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých

22. 9. 2020 od 10:00 hodin ve Vlasteneckém sále Karolina.


29. září 2020

GDPR pro akademiky – 29. 9. 2020 ! Změna: Seminář se uskuteční v distanční podobě!

Co je nejčastějším obsahem žádostí studentů či absolventů v rámci GDPR? Jaká je role školitele z hlediska ochrany osobních údajů při vedení závěrečné práce? A jaké jsou povinnosti studenta? Jak si poradit se zpracováním osobních údajů pro vědecké účely? Na tyto i další otázky odpovídá kurz, určený především pracovníkům UK z řad akademiků.  Více informací najdete zde.



1. října 2020

Distanční výuka - jak mít interakci se studenty

Na webináři budou prezentovány zkušenosti z distanční výuky dvou povinných předmětů, které byly během karantény v LS na MFF UK vedeny interaktivně - tj. velkou snahou bylo udržet komunikaci mezi vyučujícími a studenty v obou směrech. Více informací najdete zde.


5. října 2020

Jak na synchronní e-learning?

V rámci semináře bude diskutována metodika realizace distanční výuky formou videokonference. Pozornost bude věnována především didaktickým a komunikačním aspektům synchronní výuky, nikoli technickým funkcionalitám jednotlivých platforem. Účastníci získají tipy pro aktivní a efektivní zapojení studentů do on-line přednášky či webináře, vedení on-line diskuse a sdílené práce studentů na dálku.  Více informací najdete zde.


5. října 2020

Nouzová distanční výuka na vysoké škole – jak se připravit?

Distanční výuka, kterou vysoké školy realizují v důsledku specifických epidemiologických opatření, otevírá zcela nové organizační i didaktické otázky. Do určité míry je možné inspirovat se didaktickými zásadami distančního vzdělávání, část problémů je zcela specifických. V průběhu webináře budou diskutovány konkrétní tipy, jak při přípravě a realizaci nouzové distanční a hybridní výuky mohou pracovníci vysoké školy postupovat. Více informací najdete zde.


7. října 2020

Podpora vědy na UK - grantové možnosti GA UK a další; CPPT informace o kurzu Management vědy a inovací

Jaké jsou možnosti uplatnění studentů v grantových schématech na UK?

Univerzita Karlova nabízí svým studentům mnoho příležitostí, jak se aktivně zapojit do výzkumných projektů. Některé možnosti zapojení jsou organizovány přímo univerzitou, jiné univerzita získává od dalších tuzemských či zahraničních poskytovatelů. Během semináře bychom Vás rádi s těmito možnostmi seznámili. Řekneme si o podání žádosti o granty a projekty na rozvoj Vašeho výzkumu, zodpovíme Vaše dotazy a budeme rádi za Vaše náměty. Těšíme se na Vás.

Lektoři z Odboru pro vědu a výzkum RUK:

Mgr. Pavel Senderák, Ph.D.

Mgr. Petr Nohel, Ph.D.

Dále Centrum pro přenos poznatků a technologií - CPPT představí svůj kurz Management vědy a inovací (MSI), který se mimo jiné zaměřuje na praktické postupy při tvorbě projektů a je veden v převážně distanční formě.

Web: https://ukpoint.cuni.cz/IPSC-506.html


7. října 2020

Pozvánka na slavnostní inauguraci děkana prof. Michala Nedělky

Univerzita Karlova a Pedagogická fakulta si Vás dovolují pozvat do taláru na slavnostní inauguraci Spectabilis děkana prof. Michala Nedělky, která proběhne za přítomnosti Jeho Magnificence rektora Univerzity Karlovy prof. Tomáše Zimy.

Slavnostní ceremoniál inaugurace proběhne ve středu dne 7. října 2020 od 16:30 hodin ve Velké aule historické budovy Karolina, na adrese Ovocný trh 3, Praha 1.

Po skončení ceremoniálu jste srdečně zváni do reprezentačních prostor Karolina na přátelské setkání s občerstvením.

Svoji přítomnost, prosím, oznamte do 2. října 2020 na adresu: julie.havlicka@pedf.cuni.cz


8. října 2020

Využití MS Teams pro distanční výuku

Centrum e-learningu Ústřední knihovny Vás zve na seminář "Využití MS Teams pro distanční výuku", které povede Ing. Jiří Kadavý (Account Technology Strategist – Education, Microsoft Česká republika).

Online seminář proběhne 8. 10. 2020 od 15:00 do 16:30. Odkaz na online místnost je zasílán po přihlášení ve Vzdělávacím portálu UK - zde.

Poznámka: Do aplikace  uvádějte přihlašovací jméno ve formátu  - číslo osoby UK@cuni.cz , např. 33687946@cuni.cz, heslo stejné jako do ostatním aplikací UK (např. SIS). 

Těžiště semináře bude spočívat v následujících tématech a okruzích: různé tenanty v rámci UK – externisté v teams – základní přehled funkcí MS Teams – tvorba teamů – práce s dokumenty – plánování online schůzek. Seminář nabídne také doporučení pro vyučující, tipy a triky včetně seznámení s posledními novinkami.

Další informace k využití MS Teams ve výuce - https://dl.cuni.cz/ms-teams/


13. října 2020 – 14. října 2020

Konference „Akademická etika a prevence plagiátorství“

Univerzalizace vysokého školství spolu s rozvojem technologických možností přináší pro oblast akademického psaní a akademické etiky nové nástrahy, výzvy i možnosti. Rostoucí objem internetových zdrojů zahrnujících stále častěji rovněž obsahy akademické povahy významně rozšiřuje příležitosti pro nekorektní využívání cizích textů. Souběžný pokrok v oblasti uchovávání, vyhledávání a strojového porovnávání obrovského množství textů on-line umožnil rozvíjet účinné nástroje detekce plagiátorství.

Důraz na detekci plagiátorství v již dokončených pracích sice přispívá k upevňování obecného povědomí o problematice akademické etiky, sám o sobě však není schopen významně změnit chování studentů v průběhu jejich přípravy. Nástroje represivní povahy je proto nutné významně doplnit preventivní mechanismy podporujícími osvojování principů akademického psaní a akademické integrity.

Konference tematicky navazuje na 21. ročník konference Hodnocení kvality vysokých škol https://www.hkvs.muni.cz, která byla zrušena v souvislosti s usnesením vlády č. 194 / o vyhlášení nouzového stavu. 


13. října 2020

3. diskusní fórum PřF UK k tématu covid-19

V pořadí třetí diskusní fórum na téma covid-19 proběhne za účasti Jana Černého, Dagmary Dzúrové, Jaroslava Flegra, Karla Drbala, Ivana Hirsche, Ruth Tachezy a Ladislava Machaly.

Více informací na Facebooku


14. října 2020

Testování ve vysokoškolské výuce

Testování ve vysokoškolské výuce 14. 10. – 18. 11. 2020

Účastníci workshopů se seznámí s technikami, které pomáhají navrhnout testy a vytvořit pro ně kvalitní testové úlohy. Naučí se pracovat s nástroji pro analýzu testu a jednotlivých úloh a výsledky těchto analýz aplikovat při zlepšování testových úloh a celých testů.

Více informací najdete zde


15. října 2020 – 16. října 2020

Online konference: Bullion Trade in Medieval and Early Modern Europe

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy srdečně zve všechny zájemce na mezinárodní konferenci Bullion Trade in Medieval and Early Modern Europe. Jedná se v pořadí již o třetí konferenci organizovanou na půdě naší fakulty v oboru ekonomické historie, které letos proběhne ve dnech 15.–16. října 2020 v režimu online.

Přímý přenos lze sledovat přes ZOOM na: https://cuni-cz.zoom.us/j/7974510228

Program konference je ke stažení zde.

Vytvořili jsme deset debatních místností, které budou zájemcům k dispozici o polední a odpolední přestávce. Konferenčním jazykem je angličtina. Při sledování přímého přenosu lze vstoupit do diskuze s kolegy z celého světa, kteří se k nám připojí.

Konference se bude natáčet, aby ji zpětně mohl shlédnout každý, komu brání rozdíl časových pásem či jiné okolnosti. Odkaz na nahrávku bude zveřejněn po skončení konference.

Příspěvky budou publikovány v ediční řadě The Palgrave Studies in the History of Finance.


19. října 2020

Proč věnovat čas a energii správě výzkumných dat

Jaké požadavky jsou a budou kladeny na správu vědeckých dat? Na co si dát pozor a koho požádat o asistenci? A co je to Data Management Plan a proč o něm v budoucnu běžně uslyšíme?

Přednášku pro vědecké a akademické pracovníky Univerzity Karlovy organizuje Centrum pro podporu open science v rámci letošního Týdne otevřeného přístupu.

V reakci na nepříznivou epidemiologickou situaci přesouváme do online prostředí.

Odkaz na online konferenční místnost https://bit.ly/2GqiEjD


19. října 2020

Webinář - Jak koronavir změní vzdělávání?

Jak koronavir změní české vzdělávání? Co čeká učitele, žáky i rodiče? O tom budeme diskutovat na on-line webináři s prof. PaedDr. Radkou Wildovou, CSc., prorektorkou Univerzity Karlovy pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti, a Mgr. Bohumilem Kartousem, Ph.D., ředitelem Pražského inovačního institutu.

Více informací o webináři


22. října 2020

Webinar: Open Access in a Nutshell

Open Science Support Centre invites everyone interested in the topic of open access publishing to a webinar “Open Access in a Nutshell” which will provide an introduction to the basic principles of this publishing model. The webinar will discuss green and gold open access as well as unfair practices of so-called predatory publishers and how to avoid them.

The webinar is organized as a part of the Open Access Week 2020, is open to all students and employees of Charles University and it will be held in English language.

To join the webinar, enter the Adobe Connect conference room.



2. listopadu 2020 – 8. listopadu 2020

Týden vědy a techniky: Laboratoř v počítači

Zkoumání atomů a molekul je náročné kvůli jejich velmi malým rozměrům i extrémně krátkým časům, na kterých se mění. Pomocí počítačových simulací je však možné tuto atomární úroveň podrobně studovat a vzájemné působení a pohyb atomů a molekul a výsledné vlastnosti z nich složených látek pochopit. K čemu je to dobré? Dokážeme tak vysvětlit či předpovědět chování široké škály materiálů či roztoků, což prohlubuje porozumění studovaným problémům a umožňuje praktické aplikace.

Odkaz na video: https://youtu.be/PWthSshpdx4

Přednášející: RNDr. Ondřej Maršálek, Ph.D.

Univerzita Karlova v Praze


3. listopadu 2020 – 8. listopadu 2020

Týden vědy a techniky: Dopady pandemie COVID-19 na volný pohyb osob v EU

Koronavirus, který se rozšířil v tomto roce po celém světě, vedl v Evropské unii k bezprecedentnímu omezení pohybu osob mezi členskými státy. Jednalo se bezesporu o nejzávažnější zásah do této svobody za dobu trvání evropské integrace. Prakticky všechny státy přijaly opatření omezující vstup cizinců na své území, která komplikovala či znemožňovala cestování do jiných států. Je namístě se ptát, zda byla tato opatření vhodná a přiměřená a zda je EU neměla lépe koordinovat.

Přednášející: JUDr. Magdaléna Svobodová, Ph.D.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy JUDr. Magdaléna Svobodová, Ph.D. je odbornou asistentkou na katedře evropského práva Právnické fakulty UK, vyučuje právo EU a mezinárodní právo také na Metropolitní univerzitě Praha. V minulosti pracovala v Parlamentním institutu a v advokacii.


3. listopadu 2020 – 8. listopadu 2020

Týden vědy a techniky: Vědci v centru boje s COVID-19: úspěchy a výzvy

Panelová diskuse vědkyň a vědců nejen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Věnovat se budeme aktuálním informacím i prognózám. 

Aktuální informace o streamování diskusního panelu naleznete včas na http://www.prirodovedci.cz/.

Další informace: https://www.prirodovedci.cz/kalendar-akci/tyden-vedy-a-techniky-2020

 

Přednášející: prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D., a další

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy


3. listopadu 2020

Přednáška Tatsiany Astrouskaya: Legitimization of Dissident Cultures in Post-Soviet Belarus

Historická sociologie FHS UK Vás zve na přednášku „A Conflict of Dissents, Dissent as a Conflict: the Legitimization of Dissident Cultures in Post-Soviet Belarus”, kterou přednese dr. Tatsiana Astrouskaya (Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung, Marburg, Německo). Přednáška se uskuteční v rámci pravidelného přednáškového kurzu Historicko-sociologické konfrontace v úterý 3. listopadu 2020 od 17:00. Přednáška proběhne v anglickém jazyce online na platformě ZOOM.

Anotace v anglickém jazyce: In contrast to the most East and Central European countries, post-war Belarusian history had been predominantly shaped by the images of consent, successful socialism building, and the lack of dissent. The democratization of the late 1980s and the subsequent breakup of the Soviet Union generated the intellectual attempts to reconsider the Soviet history, making room for alternative cultures and discontent. The opposition to the Soviet in Soviet society attracted broader public attention, and the dissident past had been employed to construct a new, post-socialist contemporaneity. In this presentation, I am going to dwell on the legitimization of dissent in post-Soviet Belarus in the 1990s and early 2000s, and its positioning towards the other dissident cultures, and, in particular, Russian. Simultaneously with the anti-colonial distancing from the legacy of the Russian culture, including that of the Russian dissident intelligentsia, these attempts had often stumbled upon the conceptual framework created by the latter, denying and simultaneously reproducing it. I am asking, how Belarusian intellectuals dealt with this conflict of dissent cultures and which alternative models were used to dissolve this contradiction?

Bližší informace o přednášce naleznete v dokumentu a na webových stránkách.


5. listopadu 2020

Týden vědy a techniky: Vědecká diplomacie a pandemie

Cílem akce online science café je podrobit širší diskusi témata spojená s: komunikací a spoluprací vědy a diplomacie odpovědností a zodpovědností vědecké komunity v čase krize zapojením celé škály vědeckých oborů se zvláštním důrazem na společenské vědy v období pandemie a s využitím nástrojů a technik online vědecké přítomnosti. Akce vychází z výzkumu realizovaného v rámci projektu S4D4C zaměřeného na současnou vědeckou diplomacii na úrovni Evropské unie i členských států.

Další informace: https://www.s4d4c.eu/policy-brief-building-better-science-diplomacy-for-global-challenges-insights-from-the-covid-19-crisis/ Odkaz na video: https://cuni-cz.zoom.us/j/94346567696?pwd=UUJ3aVdObVJHNU5FWk5ucm1vSHRvUT09


5. listopadu 2020

Týden vědy a techniky - Cookies? Odkliknuto… A co dál? Osobní autonomie a právo na informační sebeurčení v éře personalizovaných obsahů

Přednáška bude zaměřena na prezentaci projektu "Umělá inteligence, média a právo", který podpořila Technologická agentura ČR. Cílem projektu je mimo jiné definovat zákonné a podzákonné podmínky spravedlivé ochrany osobní autonomie a práva na informační sebeurčení jednotlivce při používání umělé inteligence v oblasti personalizace zpráv, reklam a dalšího obsahu prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků (tzn. mediální komunikace a medializovaných obsahů).

Přednášející: PhDr. Václav Moravec, Ph.D. IKSŽ FSV UK a Mgr. Veronika Macková FSV UK


9. listopadu 2020

Propojení výuky s praxí

Nová strategie ministerstva školství pro VŠ nastavuje jeden z operativních cílů více propojit výuku s reálnou praxí a jednou z cest je obohatit výuku o vstupy odborníků z praxí. Takový vstup obohatí studenty a může výrazně napomoci motivaci k dalšímu studiu. Více informací najdete zde.


9. listopadu 2020

Rozhodování za nejistoty

Jak se rozhodovat, když nevíme, jak věci dopadnou?

Rozhodnout se v situaci, kdy máme všechny informace a víme co čekat, je hračka. Umění je ale volit správné kroky i ve chvíli, kdy něco nevíme. Existují metody a nástroje, které nám i navzdory těmto překážkám pomáhají se s nejistotou vypořádat a připravit se na ni.


Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208



Jak k nám