• Kalendář

Kalendář

‹  Říjen 2019  ›

ÚtStČtSoNe
123456
PoÚtStČtSoNe
78910111213
PoÚtStČtSoNe
14151617181920
PoÚtStČtSoNe
21222324252627
PoÚtStČt
28293031

2. září 2019 – 10. listopadu 2019

Výstava fotografií „Couples from the World“

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy srdečně zve na výstavu Couples from the World, která probíhá v prostorách galerie Celetná 20 v Praze od 2. září do 10. listopadu 2019. Projekt představuje velkoformátové portrétní fotografie partnerských dvojic z Pařížského regionu, které jsou doprovázeny úryvky z výzkumných hloubkových rozhovorů.


17. září 2019 – 31. října 2019

Výstava 50 let Farmaceutické fakulty UK

Výstava k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v přízemí historické budovy Karolina v Praze. Vstup zdarma.


19. září 2019 – 15. prosince 2019

Václav IV. - král na rozhraní věků

Výstavní projekt připomene 600 let od úmrtí českého a římského krále Václava IV.  bude instalována v prostorách Křížové chodby Karolina, tedy v historické budově, kterou Václav v roce 1383 daroval pražskému vysokému učení.


16. října 2019 – 21. října 2019

Festival spisovatelů Praha

29. ročník literární události roku proběhne 16.–21. října. Těšit se můžete na světoznámé autory, laureáty Pulizerovy ceny a vynikající spisovatele v Čechách dosud neobjevené. Mezi letošními hosty bude např. filosof François Jullien, spisovatel Michael Cunningham, investigativní novinářka Alma Guillermoprieto, Germaine Greer nebo básnířka Patrizia Cavalli.


17. října 2019

Workshop Nenechte sebou manipulovat

Jak rozpoznat manipulativní chování a účinně se mu bránit? Kdo jsou manipulátoři a jak předcházet jejich útokům? Na praktickém workshopu se naučíte být jistější ve vypjatých rozhovorech a nenecháte se zatlačit do kouta nebo podléhat útokům. Pochopíte neverbální složku komunikace manipulátorů a budete ji umět rozeznat. Dozvíte se, jak se jí bránit a nebýt sami manipulátory.


21. října 2019

Sto let fonetiky v Praze

Při příležitosti oslav 100 let Fonetického ústavu FF UK srdečně zveme všechny zájemce na slavnostní zasedání, které pořádá Fonetický ústav ve spolupráci s Pražským lingvistickým kroužkem. Zasedání se koná 21. října 2019 od 17:30 v hlavní budově FF UK, v místnosti č. 104.


22. října 2019

Absolventi vysokých škol v České republice mezinárodní, národní a institucionální perspektiva

Cílem konference je prezentovat a diskutovat výsledky šetření mezi absolventy vysokých škol v České republice v mezinárodní, národní a institucionální perspektivě. Aktivními účastníky konference budou zástupci týmů mezinárodního šetření Eurograduate, národního šetření Absolvent 2018 a institucionálních šetření  vybraných vysokých škol.


22. října 2019

Otevřený přístup – od teorie k publikační praxi

Nikdy jste neslyšeli o open access (otevřeném přístupu)? Nebo jste o něm slyšeli, ale stále nevíte, co si pod tímto termínem představit a jak do otevřeného publikování lépe proniknout? Navštivte v rámci Týdne otevřeného přístupu 2019 náš workshop! Představíme vám samotnou problematiku open access, seznámíme vás se základními nástroji, s nimiž můžete pracovat, ukážeme vám, na co si při otevřeném publikování dát pozor, a také si společně při praktické ukázce vysvětlíme, co to jsou predátoři a jak je poznáte.


22. října 2019

Otevření na vlastní pěst

Cílem mezioborové panelové diskuze, která se uskuteční v rámci Týdne otevřeného přístupu 2019 v Kampusu Hybernská, je ukázat, že otevřenou vědu mohou praktikovat a leckdy praktikují sami akademici bez ohledu na to, zda je nebo není nařízena shora (univerzitou, poskytovatelem financí, zákonem...), a mnohdy dokonce bez dostatečné institucionální podpory.


22. října 2019

Pravidelný seminář Společnosti pro filosofickou antropologii (Veronika Teryngerová)

Když v roce 2010 osmadvacetiletý čínský satirik a blogger Han Han pronesl ke studentům Xiamenské univerzity řeč o stavu svobody slova v Číně, konstatoval: „Než cokoliv napíšu, bezděky pomyslím na to, o čem všem nesmím psát: o policii, o lídrech, o politice, o systému, o soudnictví, o mnoha historických tématech, o Tibetu, o Xinjiangu, o shromažďování, o pornografii, o cenzuře, o umění.“ ...


23. října 2019

Zestárneme dříve, než budeme bohatí?

Výrazné stárnutí populace a úbytek lidí v produktivním věku jsou hlavní demografické trendy, které se projevují v zemích střední a východní Evropy. Tyto změny kladou vyšší nároky na zdravotní a penzijní systémy a přímo ovlivní příští generaci. Jak se na tyto změny chystá Česká republika a kam směřuje debata o systémových opatřeních?


24. října 2019

Welcome Day pro nové studenty doktorského studia

V rámci aktivit Platformy doktorského studia bychom rádi pozvali nové doktorandy na krátké setkání, kde bychom rádi návštěvníkům doktorské studium na univerzitě představili. Tento typ studia se výrazně liší od dosavadní zkušenosti nových studentů, klade výrazně větší důraz na samostatnou tvůrčí práci a schopnost efektivně nakládat s vlastním časem.


24. října 2019

Přednáška Niny Špitálníkové o KLDR

Málokomu se podaří pobývat v KLDR, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl neustále pod dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vládců - Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Přednáška se zaměří na život studentky v nejuzavřejnější zemi světa a na každodenní život Severokorejců.


25. října 2019

Mezinárodní konference: „Geopolitics and Transnational Migration“

Fakulta humanitních studií UK společně se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR zvou na mezinárodní konferenci „Geopolitics and Transnational Migration“. Cílem konference je diskutovat, jakým způsobem proměny globální politické ekonomie migrace souvisí se vznikajícím globálním řízením migrace. Zdůrazní transnacionalizující požadavky ukotvené v geopolitické perspektivě a potřebu rozvinout transnacionální normy a očekávání ohledně ekonomických, politických, sociálních a kulturních práv migrantů.


25. října 2019

Welcome Day for new PhD students

Welcome to Charles University – Why to study a PhD? – Basic information about doctoral study, financing research and academic integrity – Optional tour through Carolinum


25. října 2019

Jan Zrzavý: Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu 2.0.

Evoluční biolog, profesor Jan Zrzavý, otevře cyklus přednáškou “Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu 2.0.“ Přednáška profesora Zrzavého se bude zabývat evolucí lidských populací. Díky využití fylogenetických metod je podle profesora Zrzavého možné rekonstruovat takové rysy populací, které nezanechaly téměř žádné archeologické stopy - jako je struktura rodiny, výběr partnera, příbuzenské vztahy apod. V době, kdy se kdekdo stará o „ochranu tradiční rodiny“, jde o téma aktuální i politicky.


29. října 2019

Přednáška prof. Dennise Smitha: Reflections on Populism

Pracoviště oboru oboru Historická sociologie FHS UK zve na cyklus přednášek „Brexit, Britain and the European Union: A Ramble through a Tangled Forest“ profesora Dennise Smitha (Loughborough University, Spojené království), které se konají na konci října v Jinonicích (U Kříže 8, Praha 5). Mezi hlavní témata přednášek bude patřit brexit a současná společenská a ekonomická situace v Evropě.


31. října 2019

Rozpravy o (ne)důvěře v média

Věříme médiím? Kterým více a kterým méně? Podle čeho se rozhodujeme, kterým uvěříme? Mění se důvěra v média v čase? Jsme my, Češi, skeptičtější vůči médiím, nebo je to všude v Evropě podobné? Hosté: Jakub Macek a Marína Urbániková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU a Jan Miessler z Katedry mediálních studií IKSŽ FSV UK. Moderátorkou bude Alice N. Tejkalová, děkanka FSV UK. Rozpravy o českých médiích pořádá IKSŽ FSV UK už od r. 2012, mediálními partnery jsou PRESSpektivy a Evropská observatoř žurnalistiky.


31. října 2019

Přednáška dr. Joosta de Moora: Climate justice movements and the changing role of the state

Katedra sociální a kulturní ekologie FHS UK zve na veřejnou přednášku a seminář dr. Joosta de Moora (Stockholm University, Švédsko), které se uskuteční na přelomu října a listopadu 2019 v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) v místnosti „room 3D“.


1. listopadu 2019

Seminář dr. Joosta de Moora: Climate action in the city

Katedra sociální a kulturní ekologie FHS UK zve na veřejnou přednášku a seminář dr. Joosta de Moora (Stockholm University, Švédsko), které se uskuteční na přelomu října a listopadu 2019 v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) v místnosti „room 3D“.


2. listopadu 2019

Workshop: Živočich sémiotický, aneb co odlišuje lidské chápání

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy zve za podpory projektu UNCE/HUM/025 na workshop „Živočich sémiotický, aneb co odlišuje lidské chápání“, který bude věnován dílu Johna Deelyho, jeho výkladům, paralelám a aplikacím jeho teorií.


5. listopadu 2019

Veřejná diskuze 30 let svobody! A jak dál?

Univerzita Karlova připravuje ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci u příležitosti 30. výročí 17. listopadu 1989 veřejnou debatu s názvem „30 let svobody! A jak dál?“ Debata se bude konat v úterý 5. listopadu 2019 od 17.30 v Pevnosti poznání v Olomouci.


5. listopadu 2019

Globalization and Voting Behaviour in Western Europe

Voting behavior in Western Europe has changed dramatically since the early 1990s. Right wing populism is on the rise and traditional social democracy may be on the verge of collapse. Globalization, bringing more immigration and import competition from low-wage countries is a majore driver of voting outcomes. The weakening of social democracy and the rise of right-wing populism are closely associated with increased migration and de-industrialization across countries and regions within countries.


6. listopadu 2019 – 7. listopadu 2019

Workshop: Transformations and Development of Medieval Icelandic Storytelling

Fakulta humanitních studií UK zve na mezinárodní workshop „Memory and Narrativity. Transformations and Development of Medieval Icelandic Storytelling“, který se uskuteční ve dnech 6. až 7. listopadu 2019 v Café Liberál (Heřmanova 6, Praha 7). Kompletní program naleznete v pozvánce. Workshop proběhne v anglickém jazyce.


6. listopadu 2019

Přednáška J. Krapfla: Komparace třiceti porevolučních let v České republice a v bývalém východním Německu

Fakulta humanitních studií UK srdečně zve na přednášku Jamese Krapfla „Paměť a revoluce. Komparace třiceti porevolučních let v České republice a v bývalém východním Německu“, která proběhne v středu 6. listopadu 2019 od 12:30 v Jinonicích (U Kříže 8, Praha 5), v místnosti číslo 2071.


11. listopadu 2019 – 13. prosince 2019

Výstava – Studentské okupační stávky na 1. LF UK

Zveme vás na výstavu fotografií MUDr. Přemysla Hněvkovského, CSc. (* 1941), která zachycuje studenty 1. lékařské fakulty UK během okupačních stávek v roce 1968 a 1989. Jako asistent Biologického ústavu 1. LF UK měl Dr. Hněvkovský důvěru studentů a ta mu umožnila strávit v posluchárnách několik dní i nocí. Žádného jiného fotografa do poslucháren nepustili. Fotografie ze studentských stávek vydal v publikaci „Okupační stávky 68/89“.


12. listopadu 2019

Tři dekády demokracie: Debata českých expremiérů

Jak své působení ve funkcích zpětně hodnotí klíčoví politici posledních 30 let? Kam jsme se za toto období posunuli, a v čem jsme naopak chybovali? A jaké výzvy českou politiku čekají nyní?


12. listopadu 2019

Sympozium 100 let evangelické teologie

Konference při příležitosti 100. jubilea založení evangelické fakulty v Praze.


13. listopadu 2019

Přednáška – Od úmrtí Jana Opletala uběhlo 80 let

Student tehdejší Lékařské fakulty (současné 1. LF UK) Jan Opletal se stal symbolem protinacistické demonstrace v roce 1939, kde byl postřelen. Po převozu do Všeobecné fakultní nemocnice jej operoval doc. MUDr. Václav Pačes, CSc., přes veškerou péči zdravotníků však Jan Opletal 11. listopadu 1939 svým raněním podlehl. Mezi přednášejícími bude hovořit také syn doc. Pačesa, prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.


14. listopadu 2019

Konference československý disent a jeho společenský přesah

Odpor vůči totalitnímu režimu byl zejména v normalizačním období vyjádřen mnohými společenskými skupinami. Nejvýznamnější proud se vytvořil kolem Charty 77, ale nelze nezmínit také další, kteří bojovali za politická a občanská práva, za demokracii.


14. listopadu 2019

Diskuze: „Listopad 1989: 30 let poté pohledem ‚zvenčí'“

Pracoviště Orální historie – Soudobé dějiny FHS UK srdečně zve na moderovanou diskuzi „Listopad 1989: 30 let poté pohledem ‚zvenčí‘“, která se uskuteční dne 14. listopadu 2019 od 16:00 v místnosti YFHS3 na Veleslavíně (José Martího 31, Praha 6).


14. listopadu 2019

Přednáška prof. Tatjany Thelen: State, Kinship, Care. Towards a relational Approach

Katedra obecné antropologie FHS UK společně s Českou asociací pro sociální antropologii, Českou sociologickou společností a CEFRESem srdečně zvou na přednášku profesorky Tatjany Thelen (University of Vienna) „State, Kinship, Care: Towards a relational Approach“. Přednáška se uskuteční v rámci Gellnerovských seminářů ve čtvrtek 14. listopadu od 17:30 v knihovně CEFRES (Na Florenci 1, Praha 1).


14. listopadu 2019

Vzpomínkový večer k 17. listopadu

Večer věnovaný setkání s pamětníky listopadových událostí zahájí studentský koncert. Účast přislíbili hosté Martin Mejstřík a Jan Potměšil, přijdou zavzpomínat na události před 30 lety a pobesedovat se všemi účastníky akce.

Malá výstava nazvaná Osudové listopady bude připravena ve foyer, vznikla ve spolupráci s Muzeem východních Čech v HK a připomene průřez významných listopadových událostí od roku 1939 do roku 1989.

Celý večer uzavře koncert skupiny Spirituál kvintet (od 21 hod.).


14. listopadu 2019

30. koncert z cyklu Fakulta v srdci Karlova

Přijďte zavzpomínat na Sametovou revoluci prostřednictvím koncertu, který pořádá 1. lékařská fakulta UK ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK ve čtvrtek 14. 11. 2019 od 19.30 v Kostele sv. Ignáce z Loyoly, Karlovo náměstí. V podání Piccolo coro


15. listopadu 2019

Ekonomická transformace v ČR a SR od sametové revoluce po současnost a otázka budoucnosti

K příležitosti 30. výročí událostí sametové revoluce proběhne odborná konference s bývalými i současnými aktéry ekonomického a politického dění nejen v České republice, ale i na Slovensku, s cílem komplexně představit problematiku, úskalí ekonomické transformace od 90. let do současnosti


15. listopadu 2019

Konference Československý disent a jeho společenský přesah

Odpor vůči totalitnímu režimu byl zejména v normalizačním období vyjádřen mnohými společenskými skupinami. Nejvýznamnější proud se vytvořil kolem Charty 77, ale nelze nezmínit také další, kteří bojovali za politická a občanská práva, za demokracii.


15. listopadu 2019 – 15. prosince 2019

Výstava Náš listopad 89

Fotografická výstava Náš listopad 89 je ojedinělou snahou o reflexi listopadových událostí roku 1989 a třiceti let svobody očima široké veřejnosti. Svůj názor, dojmy a pocity ze Sametové revoluce a jejího odkazu tu vyjádřili prostřednictvím fotografií lidé z celé republiky. Poskytli je na základě veřejné výzvy, kterou Univerzita Karlova oslovila veřejnost prostřednictvím celostátních deníků, webových stránek i sociálních sítí.


15. listopadu 2019

Neznámý vojín

Studentská oborová rada Katedry Hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci se studenty Konzervatoře Jaroslava Ježka vás srdečně zve na veřejnou premiéru autorského muzikálu NEZNÁMÝ VOJÍN. Muzikál inspirovaný příběhem Karla Kryla a jeho doby.  Veřejná premiéra tohoto muzikálu proběhne 15.11.2019 od 19:30 ve Velké Aule Karolina.


15. listopadu 2019

30 let svobody a FHS

V letošním roce si kromě jiných událostí připomínáme i kulaté výročí Sametové revoluce. Ačkoli (nebo právě protože) je tato událost nejmladší co do historických milníků, ovlivňuje naše každodenní životy více, než si dokážeme běžně uvědomit – a to nejen na úrovni našich životů soukromých, ale též studijních, pedagogických, vědeckých – fakultních. ...


15. listopadu 2019

Přednáška Miroslava Vaňka: Listopad 1989: jeho kořeny, průběh a proměny během následujících let

Přednáška zakladatele oboru Orální historie – soudobé dějiny FHS UK představí nejnovější výsledky výzkumu v oblasti zdrojů a průběhu událostí listopadu a prosince 1989. Navíc se přednášející zaměří i na nakládání se symbolem sametové revoluce ve veřejném prostoru, a to zejména v letech jejích významných výročí. ...


16. listopadu 2019

Evropa a Mezinárodní den studentstva

Jedná se o společně setkání českých a zahraničních studentů se zástupci vybraných evropských vysokých škol (konkrétně z Paříže, Heidelbergu, Varšavy, Milána, Kodaně a samozřejmě Prahy), které proběhne formou konference.


16. listopadu 2019

Předvečer sametu

V předvečer 17. listopadu bude na Albertově připraven bohatý kulturní program. Atmosféru svobody si budou moci účastníci vychutnat společně se známými interprety. Účastníci se mohou těšit na koncert Voxela, který zahájí program. Následovat jej bude Tomáš Klus a v závěru večera vystoupí také Chinaski.


17. listopadu 2019

Uctění památky 17. listopadu na Albertově

Již čtvrtý ročník tradiční jednodenní události, jejíž myšlenkou je společně si důstojně připomenout události z listopadu roku 1939 a 1989 a uctít tak Den boje za svobodu a demokracii stejně jako Mezinárodní den studentstva. Událost je pořádána primárně studenty a je určena široké veřejnosti všech věkových kategorií. Cílem je připomenout si minulé události naší země, které ji formovaly v její současnou podobu, a také poukázat na důležitost existence svobodné společnosti.


19. listopadu 2019

MEDialogy

Čtrnáctý z pravidelných diskuzních pořadů MEDialogy pořádaných 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, tentokrát na téma Vzácná onemocnění v Čechách.


21. listopadu 2019

APA EVOLUTION

Jak napovídá název, tentokrát budeme věnovat pozornost vývoji aplikovaných pohybových aktivit a sportu osob se specifickými potřebami v našich zemích. Připomeneme si 100. výročí narození zakladatele Kladrubských her, doktora Vojmíra Srdečného, a další milníky oboru v 20. i 21. století. 


21. listopadu 2019

Den otevřených dveří MFF UK

Celodenní přehlídka všech studijních programů MFF UK (fyzika, matematika, informatika, učitelství) tradičně nabízí všem zájemcům podrobné a nejucelenější informace. Program přinese ochutnávku z odborných témat v podobě popularizačních přednášek, besedu o možnostech a podmínkách studia, po celý den pak informační stánky jednotlivých pracovišť fakulty.


21. listopadu 2019 – 22. listopadu 2019

16. mezinárodní lékařská postgraduální konference

Konference studentů doktorských studijních programů, kteří prezentují vlastní práci, příp. práci malého kolektivu s dominantním osobním podílem přednášejícího (musí být schopen obhajoby práce v diskusi). Jednací jazyk angličtina. Tři nejlepší prezentace jsou finančně odměněny, o pořadí rozhoduje mezinárodní komise odborníků.


23. listopadu 2019

Informační den UK

Uvažujete o studiu na Univerzitě Karlově? Navštivte Informační den UK. Formou prezentací jednotlivých fakult v posluchárnách a na informačních stáncích představíme celou studijní nabídku. Uvítáme všechny zájemce o studium – přijďte a zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.


25. listopadu 2019

Přednáška Mikhaila Suslova: „Russian world“ and other imaginary places. Geopolitical ideas in post-Soviet Russia

Pracoviště oboru Historické sociologie FHS UK srdečně zve na přednášku „‚Russian world‘ and other imaginary places: Geopolitical ideas in post-Soviet Russia“, kterou přednese dr. Mikhail Suslov z Kodaňské Univerzity v Dánsku. Přednáška se uskuteční v rámci kurzu „Milestones of European historical development in historical and sociological context“, a to v pondělí 25. listopadu 2019.


3. prosince 2019

Zvyšují daňové odpočty firemní výdaje na VaV? Česko ve srovnání se zeměmi OECD

Zhruba 2,5 mld. Kč ročně, tedy více než třetina prostředků, které česká vláda vynakládá na podporu výzkumu a vývoje (VaV) ve firmách, má formu daňových odpočtů. Matěj Bajgar představí novou zprávu OECD, která ukazuje, do jaké míry daňové odpočty v zemích OECD včetně Česka skutečně motivují firmy k vyšším investicím do VaV nebo jim pouze dávají peníze za VaV, který by firmy uskutečnily i bez daňových pobídek.


Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3–5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208



Jak k nám