22. ledna 2020

V Karolinu začala výstava Dějiny umění ve smyčkách doby

Studenti, pedagogové i absolventi dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připomínají století Ústavu pro dějiny umění FF UK výstavou Dějiny umění ve smyčkách doby. V prostorách Karolina je k vidění do 23. února.

V jednotlivých kapitolách výstava představuje klíčové osobnosti oboru, jako jsou Jan Erazim Vocel, Karel Chytil, Vojtěch Birnbaum, Josef Cibulka, Antonín Matějček, Jaromír Neumann, Jan Květ, Jaromír Homolka či Petr Wittlich. Výstavu pořádá Ústav pro dějiny umění FF UK ve spolupráci s Národním muzeem a Národním památkovým ústavem.

Dějiny umění patří k disciplínám, které jsou s Filozofickou fakultou UK Karlovy spojeny od poloviny 19. století. Těžištěm moderních dějin každého oboru jsou jeho osudy ve 20. století. „Vzhledem k zaměření dějin umění by bylo možná logické předpokládat zde určitou nadčasovost a stabilitu, které by se dobové události týkaly jen málo nebo zprostředkovaně. Opak je samozřejmě pravdou: dějiny umění byly různými společenskými turbulencemi zasaženy neméně, než jiné oblasti a obory,“ připomíná ředitel Ústavu pro dějiny umění při FF UK Richard Biegel.

Odtud pramení název výstavy Smyčky doby, do nichž byly dějiny umění spolu se svými představiteli chtě nechtě vplétány, osudy oboru traktovaly více, než by si účastnící zřejmě přáli.

Text: iForum

Foto: Vladimír Šigut